Panik atak hastasının ailesi de tehdit altında

Endişe ve kaygı nöbetleri şeklinde tanımlanan 'panik atak' hastalığını yaşayan kişiler kadar, yakınlarının da olumsuz etki altında olduğu belirtildi. Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, "Sendromların bazıları aile üyeleri arasında da yaşanmaya başlıyor" diyerek, şu bilgileri verdi:

Erken teşhis
"Panik atak, bulaşıcı bir hastalık gibi hastanın etrafındaki kişileri de pençesine alabilir. Bu yüzden panik atak tedavisi gören kişiler, tüm çevresi ile ele alınmalı ve sosyopsikolojik düzeyi araştırılmalıdır." Panik atak tedavisinde erken teşhisin önemine değinen Dr. Yavuz, hastalığın belirtilerini şöyle özetledi: "Terleme, çarpıntı, el ve kollarda uyuşmalar olur. Vücut beyinden gelen alarma karşı üst düzey savunmaya geçer. Kalp krizi geçirdiğini sanan birey, yaşadığı yoğun ölüm korkusu ile en yakın sağlık merkezine koşar. Bu durum sürekli tekrarlanır."

İlaç tedavisi ve psikoterapi

Uzun soluklu panik atak tedavisinde, ilaçlar yaklaşık iki hafta sonrasında etkisini göstermeye başlar. Bu yüzden tedavide sabır en önemli unsurdur. Hastaların iyileştiklerini düşünerek tedaviyi yarım bırakmamaları gerekir. Ağır vakalarda ilaç tedavisinin yanı sıra psikolojik destek ve psikoterapi de uygulanabilir.

BİZE ULAŞIN