Siz okumayı sevin ki, çocuğunuz da sevsin!

Soru: Çocuğum ilkokul ikinci sınıfa gidiyor. Kitap okumayı hiç sevmiyor. Sürekli onu bu konuda uyarıyorum. Oğluma okumayı nasıl sevdirebilirim? B.C./ Antalya

Ailelerin en fazla şikayet ettiği sorun; çocuklarının kitap okumayı sevmemesidir. Okuma zorla sevdirilemez. Sıkıcı ve zorlayıcı etkinlikler, çocuğun o çalışmadan soğumasına neden olur. Okuma sevgisinin kazandırılması için öncelikle aile bireylerinin okumayı sevmesi lazım.

Baskı yapmayın!
Çocuğa sürekli okuması yönünden yapılan baskılar tam tersi okumaya karşı isteksizlik yaratabilir. Bu nedenle çocuğunuzu emir cümleleriyle uyarmayı bir kenara bırakıp, okumak hayatınızın çok doğal bir parçasıymış gibi davranın. Kitap okumayı ders amaçlı olarak yapılan bir aktiviteden ziyade zevkli, eğlenceli bir etkinliğe çevirmeye çalışın. Sevebileceğini düşündüğünüz hikâye kitaplarını önce siz okuyun; daha sonra hikâyeden alıntılar yapın. Hikâyenin kahramanı ve sonucu hakkında tüyolar içeren bu konuşmalarınızı en doğal anlarda yapın. Eğer isterse; beraber okuyun. Onun yaşına uygun resimli, iri yazılı ve kısa hikâyeler kullanın ve kesinlikle zorlama yapmadan yönlendirin.

* * *
Okula neden gitmek istemiyor araştırın!
Soru: Çocuğum bu yıl üçüncü sınıfa başladı. Ancak okula gitmek istemiyor. Onunla konuşuyorum ama beni dinlemiyor. Bu konuda ne yapmalıyım? A.S./Ordu

Yapılan araştırmalar sonucunda çocukların okulu reddetmesinin nedenleri arasında; bağımsız yaşama geçişteki sorunlar, ebeveyne aşırı bağımlılık, derslerin ağır ve sıkıcı olmasından dolayı evde kalıp oyun oynama veya televizyon izleme isteklerinin olduğu görülmüştür. Çocuktaki bu isteksizliğin artması ve kronikleşmesi okul fobisine kadar uzanır. Böyle durumlarda ebeveyn çocuğun okula gitmeme isteğinin nedenlerini araştırarak çözmeye çalışmalı, okula gitmeme tavrı karşısında net olmalı, kesinlikle okula gitmesi gerektiğini çocuğa anlatmalıdır. Öğretmeni ile okulu sevmesi konusunda işbirliğine gidilmesi de çok önemlidir. Sorun ciddi boyutta ise mutlaka uzman desteği alınmalıdır.

* * *
Anaokuluna uyum süreci dört yaşa kadar uzatılabilir!
Soru: Çalışan bir anneyim. Çocuğum üç yaşını doldurdu. Şimdi onu yuvaya göndermek istiyorum. Yaşı yuvaya başlamak için uygun mudur? E.B./ İstanbul

Çocuklar sosyal ve psikolojik olgunluğa genelde üç ya da üç buçuk yaşlarında ulaşırlar. Ancak çocuğun karakteri, sosyal çevre ve gelişim özellikleri bazen çocuğun yuva ya da anaokuluna uyum sürecini dört yaşa kadar uzatabilir. Genelde üç yaş altı çocukların yuvaya gönderilmesi uyum sorunlarını gündeme getirebilir. Çocuğun yetişkine fazla bağlı olması, evde çok fazla vakit geçirmesi, arkadaş çevresinin kısıtlı olması, sosyal ve iletişim yetersizliği çocukta uyum sorunlarına neden olabilir.

Bağımsızlaşmalı!
Önemli olan çocuğun bağımsızlaşmaya geçebildiği, yaşıtlarıyla oyun oynayabilecek, basit kuralları olan oyunları devam ettirebilecek olgunluğa erişmesidir. Yuva olgunluğuna erişen çocuk sosyal çevresinden maksimum derecede faydalanır.

BİZE ULAŞIN