Eşiniz hastaysa odayı ayırın!

Soru: Eşim sık sık yurtdışına gidiyor. Domuz gribi riski altında... 'Öpüşmeyin' diye uyarılar var. Yatak odasını ayırmak mı lazım? B.T./ İstanbul
Son günlerde domuz gribi tehlikesi, tüm dünyayı sarmış durumda. Domuz gribine neden olan A tipi H1N1 virüsü, altı ay önce Meksika'da ortaya çıktı ve hastalık kısa sürede tüm dünyaya yayıldı. Şu sıralar Türkiye'de de domuz gribi vakalarına rastlanıyor ve bu durum herkesi endişelendiriyor.

SAĞLIK TARAMASI ÖNEMLİ
Domuz gribinin belirtileri, diğer grip türleri ile benzerlik gösteriyor ve insandan insana bulaşıyor. Domuz gribinin temel belirtileri; yüksek ateş, öksürük, boğaz ağrısı, genel vücut ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, üşüme ve yorgunluk... Bazı durumlarda kusma ve ishal de görülebileceği gibi, ağır vakalarda zatürree, solunum yetmezliği ve bazen ölüm de görülebilir. Grip mevsimi olarak adlandırabileceğimiz şu günlerde, sağlımızı korumak için insanlarla yakın temastan kaçınmalıyız. Eşiniz sık sık yurtdışına gidiyorsa domuz gribi tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir, ancak özellikle bugünlerde ülkelere girerken sıkı bir şekilde sağlık taramaları yapılmaktadır. Yine de eşiniz Türkiye'ye döndüğünde gerekli testleri yaptırabilir. Eğer eşlerin ikisinde de hastalık belirtileri yoksa öpüşmelerinde bir sakınca yoktur. Ama eşlerden biri gripse, iyileşene kadar yatak odası ayırılabilir. Ancak gribe karşı korunmada en önemli yöntem hijyendir.

KONDOM GRİPTEN KORUR MU?
Soru: Son günlerin en popüler hastalığı domuz gribi, cinsel yolla bulaşıyor mu? Prezervatif, hastalık için koruyucu olur mu?
A.T./Giresun
Domuz gribi, diğer grip türleri gibi yakın temas, öksürük veya hapşırma gibi yollarla bulaşmaktadır. Ayrıca havasız ortamlarda, virüsün bulaşmış olduğu bir yere dokunulduktan sonra eller; ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir. Ancak domuz gribine yol açan virüsün cinsel yolla bulaştığına dair bir bilgi henüz yoktur. Bu nedenle prezervatif yani kondom, kişiyi domuz gribinden korumaz. Ancak grip olan bir kişinin zaten öpüşme, sevişme gibi yakın temaslardan kaçınması gerekeceği için cinsel ilişkiyi bu dönemde önermiyoruz.

SEVİŞMEDEN AĞZINIZI TEMİZLEYİN!
Soru: Gribin tehlikelerinden korunmak için öpüşmeyin uyarıları var. Çiftler de buna uymalı mı? Bu, çiftlerin cinsel hayatını olumsuz etkilemez mi? İ.D./Malatya
Dostlarımızla karşılaştığımızda öpüşmek aslında bizim toplumumuzun bir alışkanlığıdır ve bu bizim için vazgeçilmesi zor bir gelenektir. Ama sağlık söz konusu olduğunda ufak bazı önlemler almak bile çok önemli olabilir.

BESLENMEYE DİKKAT!
İnsanlarla öpüşmekten, tokalaşmaktan ve yakın temastan kaçınmak, odaları sık sık havalandırmak ve elleri sıkça sabunla yıkamak hayat kurtarıcı olabilir. Çiftlere gelince; zaten çiftler birbirlerinin sağlık durumundan haberdardır ve gerekli kontrollerden geçtikleri zaman öpüşmelerinde ya da yakınlaşmalarında bir sakınca olmayacaktır. Ancak çiftlerin sevişmeden önce ağız ve burun temizliğine dikkat etmeleri çok önemlidir. Yani çiftler eğer genel temizlik kurallarına ve beslenmelerine dikkat ederlerse, cinsel hayatları bu durumdan etkilenmeyecektir.

BİZE ULAŞIN