Sonbahar depresyonu kadının derdi!

Çağın hastalığı depresyonun, en çok sonbaharda görüldüğü ve mevsimsel değişimin duygusal değişikliklere zemin hazırladığı belirtildi.

Her şeye üzülürler
Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, sonbaharda neden depresif olunduğunu şöyle açıkladı: "Sonbaharda azalan güneş ışınları, mutluluk hormonu serotonin salgısının azalmasına, beyin kimyasının değişmesine ve depresyona sebep oluyor. Aynı mevsimsel depresyon kışın da görülür." Dr. Yavuz, depresyon belirtileriyle ilgili de şunları söyledi: "Hastalık başladığı zaman kişide enerji ve ilgi azalır. Suçluluk duyguları, konsantrasyon güçlüğü, iştah kaybı, mutsuzluk görülür. Duygusal olarak çökerler, her şeye üzülürler, hatta yaşama istekleri kaybolabilir. Ağlama sıklaşır, sıkıntı ve huzursuzluk vardır. Hiçbir şeyden zevk alamazlar, aktiviteleri azalır, işleri aksar, uykuları bozulur, cinsel istek azalır, kendilerini yorgun hissederler."

Endişe duyuyorlar
Bu belirtilerden beş tanesini en az iki hafta yaşayanlara 'sonbahar depresyonu' teşhisi konabileceğini açıklayan Dr. Mehmet Yavuz, "Depresif duygu durumu, kaygı ve endişe genellikle kadınlarda daha sık görülüyor" dedi.
BİZE ULAŞIN