Onunla iletişim kurmalısınız!

Çarşamba 18.11.2009
Son Güncelleme: Salı 17.11.2009
ABONE OL
* Soru: Dört yaşında bir kız çocuğum var ve olur olmaz her yerde mastürbasyon yapıyor. Ona nasıl yaklaşacağımı bilmiyorum. Bu konuda ne yapmalıyım? Y.U./İzmir
Çocukların merak duygusundan ve cinsel organlarını keşfetme dürtüsünden dolayı, cinsel organlarıyla oynayarak kendilerini uyarmaları sık rastlanan bir durumdur. Ancak aileler, bu manzarayı görmekten pek hoşlanmaz. Anne-çocuk ilişkisi çok iyi değilse, çocuk enerjisini yeterince harcayamıyor ve yaşıtlarıyla ilişki kuramıyorsa mastürbasyon yapabilir. Ebeveynler bu duruma çok sert tepki gösterip, çocuğu cezalandırma yoluna gidiyorlarsa, çocuk ilgiyi üstünde topladığı için bu durumu sürdürmeye devam edecektir.

Yardım alın!
Size tavsiyem, durumu bir süre görmezden gelip çocuğunuzla aranızdaki ilişkiyi gözden geçirmeniz ve uzmandan yardım almanızdır.

Cinsel hayatınızı renklendirin!

* Soru: Ben evli bir erkeğim ve dokuz aylık oğlum var. Çocuktan önce seks hayatım düzenliydi. Şimdi erken boşalma problemi yaşıyorum. Ne yapmalıyım? V.F./ İzmit
Doktorunuz aksini belirtmediği sürece doğumdan bir süre öncesine kadar cinsel ilişkiye girmeye devam edebilirsiniz. Doğum yapmak kadının fizyolojisinde belirli oranda değişime yol açar.

Aşk oyunları
Ruhsal olarak da eşinizin hamilelik dönemi ve doğum sonrasında yaşayabileceği birtakım ruhsal değişimler olabilir. Bu nedenle cinsel ilişki grafiği değişiklik gösterebilir. Erkekler eşleri hamile olduktan veya doğum yaptıktan sonra kendi içlerinde farklı ruh halleri yaşayabilirler. Doğum yapan ve artık anne olan eşe karşı duygulanımları değişebilir. Bu nedenle erkeklerde erken boşalma ya da sertleşme bozukluğu baş gösterebilir. Seks hayatınıza renk katacak fanteziler kurmanız, değişik aşk oyunlarını denemeniz, eşinizden cinsel ilişkiyi başlatıcı olmasını istemeniz veya ön sevişmeyi uzatmanız işe yarayacaktır.

Konu hassas ama üzülmeyin!
* Soru: Ben 24 yaşındayım. Erken boşalma sorunuyla uğraşıyorum. Bekarım ve hastaneye gitmeye de utanıyorum. Sizce ne yapmalıyım? D.T./Osmaniye
Erken boşalma erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur ve her zaman tedavisi vardır, rahat olun. Ancak biliyorsunuz ki, erkekler için cinsellik hassas bir konudur ve bunu gurur meselesi yapmak sorunları ağırlaştırabilir. Sorunu kafanıza takmayın.'Erken Boşalmanın Üstesinden Gelmek' adlı kitabımı edinip, içindeki alıştırmaları uygulamanız da sorunun çözümünde faydalı olacaktır.

Sorununuzun birçok nedeni var
* Soru: Ben üç yıllık evliyim, her gün mutlaka iki kere eşimle cinsel ilişkiye giriyoruz. Sürekli başka kadınlarla da seks yapıyorum. Ne yapabilirim? R.T./Ankara
Yaşadığınız sorunun pek çok nedeni olabilir ve bu konuda bir cinsel terapistten yardım alabilirsiniz. Ancak kendi başınıza sorunun üstesinden gelmek istiyorsanız, öncelikle evlilik dışı ilişkilerinizi hayatınızdan çıkarmalısınız. Eşinizle bir süre penis-vajina birleşmesi dışındaki cinsel yakınlaşmalarınızı artırarak, zevk alma ve zevk verme çalışmaları yapabilirsiniz. Cinsellikten beklentilerinizi konuşarak, ikinizin de zevk alacağı bir hale getirebilirsiniz.