Zeka puanı çok düşüyor

Pazartesi 30.11.2009
Son Güncelleme: Pazar 29.11.2009
ABONE OL
Anne evde doğum yaptıysa ne oluyor?
GEBİZ (Gebe İzleme Projesi) çerçevesinde hemşireler, evleri dolaşıp mutlaka örnek alıyor. Bu proje ile evde doğanlardan da örnek alınması mümkün. Eğer arzu edilirse, Türkiye'de belirli üniversitelerde geliştirilmiş, yeni doğan taraması için aileler de başvurabilirler...

Bu hastalığın belirtisi var mı? Yoksa hiç belirti göstermez mi?
Eğer çocuğun rahatsızlığı yeni doğan taraması ile belli olmazsa, başını tutamamaya başlıyor. Oturması ya da yürümesi gecikiyor. Arkadan da zeka puanlarındaki azalmayla hastalık tablosu görülüyor.

ATLANIRSA HASTANE SORUMLU
Aileler bu hastalığa karşı nasıl önlem alabilir?
Ailelerin, bebekleri doğduktan sonra topuklarından verecekleri birkaç damla kanla bu testin yapılacağı konusunda bilgi sahibi olmaları çok önemli... Bu testi, bulundukları hastaneden ve sağlık personelinden talep etmeleri gerekiyor. Yeni doğan tarama testi, kanunen zorunlu... Atlanan vakalar için doğumun yapıldığı hastaneler sorumlu tutuluyor.

ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİ
PKU hastalığı tedavi edilmezlerse ne olur?
Tedavi edilmezlerse, biz bu çocukları topluma kazandıramıyoruz. Engelli bireyler haline geliyorlar. Ancak yeni doğan taraması sayesinde dünyada artık engelli birey sayısı, çok nadir görülüyor. Bizim en büyük dileğimiz ülkemizde de PKU hastalarına geç tanı konulmaması... Sağlık Bakanlığı tarafından personel, bu konuda yoğun bir şekilde eğitiliyor.

İLAÇ ALAN YUMURTA YİYEBİLİR
Hastalar ilaç alırlarsa yasak olan yiyecekleri yiyebilirler mi?
İlaç kullanan hastalar, "Ben artık her şeyi yiyebilirim" diye düşünmesinler... Çünkü hastalığın gidişatı kan testleriyle birlikte ayarlanıyor. Diyet tedavisiyle birlikte ilaç kullanıldığı zaman hastaya protein verme şansımız olabiliyor. Bazen normal ekmeğini bazen yumurtasını yiyebiliyor. Yapılan araştırmalarda da bazı ilaçların ruhsatlandıktan sonra tedavi için kullanıldıkları gözleniyor. Ama unutulmamalıdır ki; her hasta için bu söz konusu değil! Hastanın tedavi şeklinin mutlaka doktor tarafından belirlenmesi ve seçilmesi lazım. Çünkü uzman hekime danışılarak atılan her adım, hasta için büyük önem taşımaktadır.

Hastalık kimlerde daha çok görülüyor?
Türkiye'de akraba evlilikleri nedeniyle oran fazla... Normalde yüzde 22-24 arasında olan akraba evliliği oranı, özellikle Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz'de yüzde 74'lere kadar çıkıyor.