Tahrişin birçok nedeni vardır

Çarşamba 16.12.2009
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009
ABONE OL
Soru: Ben 21 yaşında bir kadınım. Nişanlımla her cinsel ilişki sonrasında vajinamda yanma ve kızarıklık oluyor. Bunun çözümü nedir? C.V./İstanbul
İlişki sonrasında tahrişin birçok nedeni olabilir. Eğer ön sevişme yetersizse ve vajina yeterince ıslanmıyorsa, cinsel birleşme vajinada tahrişe yol açabilir. Bu da tuvaletinizi yaparken, acıya ve yanmaya neden olabilir. Ayrıca penis yoluyla vajinaya ulaşabilen bakteriler de enfeksiyona sebep olabilir... Bazı kadınlar, her cinsel ilişki sonrasında vajinal enfeksiyon benzeri bir durum yaşayabilir. Prezervatifin yapıldığı lateks maddesi de kadınlarda alerjik tepki yaratabilmektedir. Size önerim bir kadın hastalıkları uzmanına muayene olmanızdır. Gerçek neden ancak o zaman anlaşılır.

EVLİLİK TERAPİSTİ İŞE YARAYACAKTIR!
Soru: Eşimin bilgisayarında üst tarafı kadın, cinsel organı erkek olan resim gördüm ve ondan boşandım. Şimdi benle barışmak istiyor. Ne yapmalıyım? S.D./Van
Hiç beklemediğiniz bir anda eşinizin farklı bir yönüne tanık olmak size kendinizi kötü hissettirmiş olabilir. Her insanın, karıkoca bile olsalar kendilerine özel, bilinmeyen yönleri olabilir. Eşiniz o tür resimlere bakmaktan keyif alabilir. Bu belli bir düzeye kadar zararsız bir durumdur. Ancak sadece o resimlere bakarak uyarılabiliyorsa ve normal cinsel ilişkiden zevk almamaya başladıysa, bu bir sorundur ve tedavi gerektirir. Eşinizin neden o resimlere bakmaya ihtiyaç duyduğunu sizinle paylaşmasını isteyebilirsiniz. Şu an tekrar biraraya gelme gibi bir düşünce içerisindeyseniz, eşinize karşı yitirmiş olduğunuz güveni tekrar kazanmaya çalışın. Bunun için daha çok konuşmalı ve çaba göstermelisiniz. Size önerim; eşinizle birlikte evlilik terapisine başvurmanızdır.

CİNSEL GEÇMİŞİNİZ ÖNEMLİ!
Soru: 26 yaşında bekar bir erkeğim. Gece uykumda boşalıyorum. Bu durum üç gecedir devam ediyor. Sorunuma nasıl bir çözüm önerirsiniz? M.T./Sinop
Bu konuda bir yorumda bulunabilmek için sizin cinsel geçmişinizi bilmemiz gerekiyor. O yüzden kesin bir yorumda bulunmak doğru olmaz. Ancak bu durumun, bir sorun olduğunu sanmıyorum. Erkeklerin fizyolojik olarak boşalmaya ihtiyaçları vardır. Vücudun ürettiği fazla sperm, bu yolla dışarı atılır. Eğer kişi cinsel ilişki yaşamaz ya da mastürbasyon yapmazsa, bir süre sonra 'uykuda boşalma' (rüyalanma) denilen durum meydana gelebilir. Yani son dönemde cinsel ilişkide bulunmadıysanız, gayet normaldir.

HER ŞEYİ AÇIKÇA KONUŞUN!
Soru: Sekiz aylık hamileyim. Birkaç defa eşimi seviştikten sonra mastürbasyon yaparken gördüm ve üzüldüm. Bunu onunla konuşmalı mıyım?
T.Y./Almanya
Eşinizin seviştikten sonra tekrar neden mastürbasyon yapmaya gereksinim duyduğunu bilemeyiz. Belki sizin hamile olmanızdan dolayı size zarar vermek ya da incitmek istemiyordur. Başka duygular ve düşünceler de onu bu davranışa itmiş olabilir. Size önerim; bu konuyu eşinizle konuşmanız yönünde... Ancak bunu, bağırmadan sakin bir şekilde yapmalısınız. Bu durum size, kendinizi kötü hissettirmesin. Önce bir nedenini öğrenin.