Önemli bir hastalığın belirtisi de olabilir

Pazartesi 21.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 20.12.2009
ABONE OL
Tiroid Özellikle hipotiroid dediğimiz tiroidin yavaş çalışması yorgunluğa, halsizliğe ve güçsüzlüğe neden olur. Tiroid hastalıklarında kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi elementlerin miktarlarındaki değişiklikler de yorgunluk sebebi olabilir. Hipertiroid hastalığında da yorgunluk görülebilir. Metabolizma hızı ve oksijen tüketimi artar. Sistemler hızlı çalışır ve yorgunluk ortaya çıkar. Tiroid hastalığını tedavi ettiğinizde bu duruma bağlı olarak ortaya çıkan yorgunluk belirtileri tamamen düzelir.

KANSIZLIK
Yorgunluğun en önemli ve en sık nedenlerinden biri de kansızlıktır. Kadınlarda, en sık görülen kansızlık tipi demir eksikliğidir. Demir eksikliği de ciddi şekilde yorgunluk yapar. Anemiyi tedavi ettiğinizde yorgunluk çabucak düzelir. Anemi, sağlıksız beslenen şehir insanında en sık görülen yorgunluk nedenleri arasındadır. Yine B12 vitamini eksikliğine bağlı olarak görülen anemilere, özellikle orta yaş ve üzeri grupta sıklıkla rastlanır. Anemi ciddi yorgunluk sebebi olabilmektedir.

ŞEKER
Şeker hastalığı da yorgunluk nedenlerinden biri olarak ortaya çıkar. Kan şekerinin yükselmesi ya da düşmesi, değişik mekanizmalarla yorgunluğa sebep olur. Ayrıca endokrinolojik hastalıklardan paratiroid bezinin hastalıklarına bağlı olarak da yorgunluk ortaya çıkar.

HORMONLAR
Hipofizden salgılanan bazı hormonların eksikliği ve fazlalığı yine yorgunluk sebebi olabilir. Hormonlarınıza baktırmanız gerekebilir.

KALP ÇOK YORAR
Kalp ve solunum sistemi hastalıkları, griple birlikte ortaya çıkan infeksiyonlar, bazı romatizmal hastalıklar, nörolojik ve psikiyatrik hastalıklar, ishale ve bağırsaktan emilim sorunlarına yol açan hastalıklar yorgunluk sebebi olabilir. Aynı zamanda bazı ilaçların kullanımı da yorgunluk yapar.

BÖBREK S.O.S VERIR
Böbrek üstü bezinin hastalıklarında özellikle kortizol düzeyinin düşüklüğü yorgunluğa yol açabilir. Ciddiye alınması gereken durumlardan biridir. Burada eğer hastalık tanınmazsa ciddi hayati tehlikelere bile yol açabilir. Kortizol fazlalığına sebep olan hastalıklar da yorgunluk sebebidir.