Cinselikle ilgili yayınları okuyun!

Çarşamba 30.12.2009
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009
ABONE OL
* Ben 17 yaşında bir erkeğim, hiç cinsel ilişki yaşamadım. Halk arasında ilk cinsel ilişki ya da 'milli olmak' kavramı çok önemli mi? K.Z./Ankara
Ülkemizde erkeklerin ilk cinsel ilişkiye girme eylemine 'milli olmak' denir.

Seks günah değil!
Milli olmanın yani ilk cinsel ilişkinin belli bir zamanı ve yaşı yoktur. Kişi yaşayacağı cinsel ilişkinin sorumluluğunu almaya kendini hazır hissettiğinde, sevdiği ve cinselliği paylaşmak istediği bir partneri olduğunda ve uygun şartlar oluşturduğunda cinsel ilişkiyi yaşayabilir. Bu günah değildir. Size önerim; cinsellikle ilgili güvenilir yayınları okumanız ve bu konuda daha fazla bilgi edinmenizdir. Ayrıca Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği web sitesinde (www.cised. org.tr) cinsel konularla ilgili her türlü bilgi mevcuttur. Bu konuyu gözünüzde çok büyütmemenizi ve doğal akışına bırakmanızı öneririm. Zamanı geldiğinde olacaktır

Herkesin başına gelebilir!
* Ben 26 yaşında bir erkeğim, beş aylık evliyim ve eşimle hâlâ ilişkiye giremedik. Vajinaya değer değmez boşalıyorum. Lütfen bana yardımcı olun.
M.L. / Tokat
İlk cinsel deneyimde birleşme olmamasına 'Cinsel ilişkiye girememe hastalığı' denir ve üç şekilde karşımıza çıkar. Eğer sorun kadının cinsel ilişki sırasında kendini kasmasından kaynaklanıyorsa 'vajinismus', erkeğin ereksiyon olamamasından kaynaklanıyorsa 'bağlanma' nedeniyledir. Ama sorun hem erkeğin hem de kadının cinsel bilgisizliği ve deneyimsizliğinden kaynaklanıyorsa ilk gece sendromu yaşanıyordur. Yaşadığınız durumu bir suç olarak değerlendirmek doğru olmaz. Her insan hayatının bir döneminde cinsel sorun yaşayabilir. Önemli olan çözümü doğru yerde aramak ve çözüm için çaba göstermektir. Size önerim; rahat olun ve cinsel anlamda eşinizle birbirinize daha çok vakit ayırın.

2010'da sorunlardan kurtulun!
* Yeni yılda cinsel sorunları çözmek için ne gibi önlemler almamızı önerirsiniz?
A.G./Isparta
Ülkemizde kadınların yüzde 80'ininde, erkeklerin ise yüzde 70'inde cinsel sorun olduğunu varsayarsak, cinsel açıdan mutlu bir toplum olmadığımız aşikar. Mutsuzluk, cinsel sorunlar için kader değildir.

Duyguları paylaşın
Cinsel sorunların yüzde 100 tedavisi vardır. Dert de derman da insanın kendi içinden çıkarttığımız bir olaydır. Bu nedenle yeni yılda öncelikle 'duygularınızı paylaşın, diğer yarınızla bütünleşin' sloganıyla girmeye ve seks hayatımızda yeni bir sayfa açmaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Cinsellik sadece birleşmek değil, sevişmek, dokunmak, dokunarak haz alıp haz verebilmektir. Penis, vajina figürandır. Başrol oyuncusu, duyularımız ve hislerimizdir.

Terapi gerekebilir!
Yeni yılda mevcut olan sorunlarımızı önce kabul etmek, onlardan kurtulmanın ilk adımıdır. İkinci adım ise, sorunu yaşadığımız partnerle samimi ve içten bir şekilde konuşmak, beklentilerimizi ve endişelerimizi paylaşmak, taleplerimizi iletmektir. Mevcut sorunların çok büyük bir kısmı bu şekilde çözümlenecektir. Ama üstesinden gelemediğiniz sorunlarınız için de bir cinsel terapistten, cinsel terapi alma seçeneğinizin de olduğunu unutmamalısınız. Yeni yılda sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam dilerim.