Kar yanığına karşı güneş kremi sürmek gerekiyor!

Yarıyıl tatili nedeniyle ailece kayak tatiline gidenler artıyor. Dr. Özgür Göknel, "Dağa çıkarken çantanıza önce güçlü bir güneş kremi atın. Güneş yüksekte daha tehlikelidir" dedi

Güneşe bağlı cilt yanıklarının, sadece yaz aylarında yaşanan bir sorun olmadığına dikkat çeken Dr. Özgür Göknel, "Bu konuda çok yanılıyorsunuz" dedi ve kar yanığıyla ilgili şu bilgileri verdi:

YÜKSEKTE FAZLA

"Asıl cilt sorunlarının, kayak yaparken ortaya çıktığını bilmeyiz ya da önemsemeyiz. Oysa, denizden her 300 metre yukarı çıkıldığında, cildimizde hasar oluşturan ultraviyole ışınları yüzde 4 oranında artıyor. Mesela, Uludağ gibi denizden yaklaşık 2 bin 100 metre yükseklikte, cildimiz normalden yüzde 28 daha fazla zararlı ultraviyole ışınına maruz kalıyor." Yarıyıl tatilinde çocuklarıyla birlikte kayağa gitmek isteyenlerin, çantalarına öncelikle iyi bir güneş kremi koymalarını öneren Dr. Göknel, şunları söyledi:

SOĞUK ISIRMASI
"Cilt kışın sıcak günlerden çok daha hassas bir hale gelir. Soğuğa bağlı nem kaybı arttığı için özellikle rüzgarlı havalarda ciltte kızarma, çatlama gibi acı veren sorunlar oluşur. Eğer cilt iyi korunmazsa 'soğuk ısırması' denen hasar ortaya çıkar. Tüm bu sorunları önlemenin en iyi ve kolay yolu; içinde cilt bakımı için gerekli vitamin B3, vitamin B5, vitamin C gibi cilt besleyicileri olan en az 30 SPF'li güneş kremleri tercih edilmelidir."

HEM BESLESİN HEM KORUSUN
Dr. Özgür Göknel, güneşin zararlı etkilerinden korunmak için gereken ideal güneş kremini şöyle tanımladı: "Güneş kremlerinin içinde; 'ölümsüzlük molekülü' olarak tanımlanan Resveratrol ile cildi ultraviyolenin oluşturduğu serbest radikal hasarından koruyan Likopen maddesinin bulunması gereklidir. Yüzünüzün çabuk yaşlanmasını istemiyorsanız, mutlaka likopenli güneş kremi tercih etmelisiniz. Genellikle eczanelerden bulabileceğiniz bu tip güneş kremleri cildi korumasının yanında besler ve aynı zamanda nemlendirir."

* EN SEKSİ SEÇİLDİLER

* HANGİ ÜNLÜ NEREDE EVLENDİ?


* HANGİ ÜNLÜ NEREDE OTURUYOR?

* ÜNLÜLERİN BURÇLARI

* ÜNLÜLERİN GERÇEK İSİMLERİ

* ÜNLÜLERİN DOĞUM TARİHLERİ

* MAGAZİN TURU İÇİN TIKLAYINIZ


* ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

BİZE ULAŞIN