Şişmanları zayıflatıcı etkisi yok

* Her gün gazetelerde zayıflama ilaçlarının yan etkilerini okuyoruz. Peki zayıflamak isteyenler ne yapacak? İlaç ruhsatlı olsa bile kullanmasınlar mı? S.B./Adıyaman
Zayıflamak isteyen kişinin; 40 yaşından büyük mü yoksa küçük mü olduğu, cinsiyeti, sigara içip içmediği, spor yapıp yapmadığı ve alkol kullanıp kullanmadığı gibi sorular, bu ilacı kullanan kişiler için çok önemlidir.

Kalbe zarar verebilir
Zayıflama ilaçları kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Ancak bu tarz ilaçlar, doktor kontrolünde bile kalp ve damar sistemi üzerinde istenmeyen etkiler yaratabilir. Sinir sistemi üzerinde de uykusuzluk, titreme, sinirlilik, aşırı agresif olma hali, huy değişiklikleri hatta ilaca karşı bağımlı olma durumu oluşturabilir. Zayıflama ilaçlarının şişman kişiler üzerinde doğrudan zayıflatıcı etkisi yoktur. Ancak iştah kesici etkileriyle zayıflamada rol oynar. Bu arada bazı cerrahi girişimlerin yayıldığı ve moda olduğu görülmektedir. Bu tip ilaçları suçlayarak, insanları ilaç dünyasından uzaklaştırmak ve pahalı bir yöntem olan cerrahi girişimleri dayatmak yanlıştır. Bu tarz cerrahi girişimler, 'morbit obez' dediğimiz vakalarda ya da vücut kitlesi 40'ın üzerinde olan kişilerde uygulanabilir.

İlaçlar şekeri düşürür ama yan etkisi de vardır!
* 'Reductil' isimli zayıflama ilacı yasaklandı ve toplatıldı. Sizce bu ilacı kullanan kişilerin, kalp krizi geçirme riski var mı?
H.Y./Manisa
Bu tip iştah kesici ilaçlar, vücutta sempatik sinir sistemini aktive ederek tansiyonda yükselme, nabızda hızlanma, taşikardi ve göğüste ağrı hissi yaratabilir. Hatta şişman kişilerin çoğunda hipertansiyon ve damar sertliği sebebiyle kalp üzerinde baskı yapabilir.

Damar sertliği yapar
Ancak bu tür ilaçların, iştah kesici olarak bilinçsizce kullanılması, konu komşunun bu ilaçları tavsiye etmesi daha da büyük sorunlara yol açar. Zayıflama ilaçları, diyabetik şişmanlarda şekerin düşmesine yardımcı olabilse de, yapabileceği yan etkiler açısından riskli bir ilaçtır. Doktor kontrolünde bu ilacı alan kişilerde üç ay içerisinde beş-altı kilo verenler olduğu gibi, kan şekerinin daha rahat ayarlanabilir olduğu durumlar da mevcuttur. Ancak sıkı doktor kontrolü olsa bile, şişman ve şeker hastalığı olan kişilerde zaten kalp ve yüksek tansiyon rahatsızlığı görülme riski yüksektir. Bu hastalarda damar sertliği de çok sık görülür. Taşikardi yapıcı etkisi ve hipertansiyonun daha da ağırlaşması sonucu, istenmeyen kalp krizlerine yol açabilir.

Günde bir saat yürüyün!
* Zayıflamak isteyenlere, metabolizmalarını hızlandıracak tavsiyeleriniz var mı? Neler yapmalılar? E.T./ İzmir
En başta spor ve aktivite artışını tavsiye ediyorum. En güzel ve doğal ilaç spordur. Her gün bir saat yürüyüş yapmak faydalıdır. Genellikle imkanı olan kişiler de de evlerindeki yürüme bantlarında yine yarım saat ile bir saat arasında, orta tempoda, nabzı fazla hızlandırmadan yürümelerini tavsiye ediyorum. Yüzme, bisiklet ve masa tenisi gibi sporlardan da faydalanabilirler. Ayrıca antioksidanların da zayıflatıcı etkisinden söz edilmektedir. Özellikle yeşil çay, nar ve havuç suyu gibi beta-karoten yönünden zengin içecekler, zayıflamak isteyen kişilere önerilebilir.

BİZE ULAŞIN