Ofiste sizi bekleyen tehlikelere dikkat!

Dinmeyen bel ve boyun ağrıları çekiyorsanız, çalışırken bir şeyleri yanlış yapıyor olabilirsiniz. Hayat dergisi, masa düzeninizden mouse kullanımınıza kadar pek çok faktörün aslında size zarar verebileceğini ortaya koyuyor

Ekran koruyucu
Göz sağlığı için kullanılması önerilen ekran koruyucular başka bir sağlık sorununa da neden olabiliyor. Eğer alerjik bir bünyeniz varsa, kullanmamanızı öneririz. Çünkü uzmanlar, ekran koruyucudaki statik elektriğin ortamdaki toz ve partikül gibi alerjenlerin uçuşmasına neden olduğunu belirtiyor.

Abur cuburlar
Mideniz hafifçe ağrıdığında bir avuç tuzsuz leblebi sizin için iyi bir atıştırmalık olabilir. Ancak masanıza kırıntılar dökülmemeli. Bu, masa üzerinde bakteri üremesini artırabilir. İstenmeyen bir başka sonuç da, uzun saatler geçirdiğiniz masa başında atıştırdıklarınızın şişmanlamanıza yol açmasıdır.

Öğün arası
Yoğun çalışma temposu bazen yemek yemenize bile fırsat vermeyebilir. Bu nedenle de masanızda bulunacak bir elma ya da armut, acıktığınızda kan şekerinizin dengelenmesini sağlayacaktır. Böylece konsantrasyon eksikliği çekmeden çalışmanıza devam edebilirsiniz.

Ofis eşyaları
Kalem ya da kağıt koyduğunuz kutuları belirli aralıklarla temizlemezseniz hem toz tutmalarına, hem de dağınık bir görüntü vermelerine neden olursunuz. Özellikle toplu iğneleri, kutu içinde saklayın. Böylece ufak tefek kazaların önüne kolayca geçersiniz.

Mouse kullanımı
El ve bilek rahatsızlıklarının büyük çoğunluğu mouse ve klavyeyi yanlış kullanmaktan kaynaklanıyor. Bu araçları kullanırken, bileklerinizin fazla kıvrılmamasına ve kollarınızla aynı düzlemde olmasına dikkat ederseniz, tendon iltihabı gibi ağrılı bir rahatsızlığa yakalanmazsınız.

Masa düzeni
Kalemler ve kağıtlar rahatlıkla ulaşabileceğiniz yerlerde olmalı. Böylece telefonla konuşurken not almanız gerektiğinde aramak zorunda kalmazsınız. Bu da, telefon ahizesini çeneniz ile boynunuz arasına sıkıştırarak, zorlayıcı hareketler yapmanızı önler.

Oturma şekl
Bel, sırt ve boyun ağrılarının temelinde yanlış oturma pozisyonu yatıyor. Otururken ayaklarınız yere basmalı, dizleriniz 90 derece açı yapmalı ve masanızın yüksekliği dirsek seviyenizde olmalıdır. Bu arada belinizi destekleyen bir yastık da kullanmalısınız.

Kahve tüketimi
Kafein, çalışırken daha hızlı düşünmenizi sağlıyor olabilir. Ancak yarım bırakılmış bir kahve fincanında kısa sürede 5 ile 300 bin bakteri hücresi oluştuğunu biliyor musunuz? Kahve bardaklarır, küf ve bakteri oluşumu için ideal ortam yaratıyor. Temizliğe özen gösterin!

Ofis kirliliği
Gelen postalar ve faturalar bir süre sonra baş edilemeyecek bir karışıklığa neden olabilir. Eğer çok önemli bir evrağınızı çöp tenekenizde aramak istemiyorsanız, kirliliğe neden olan bu tür kağıtları masanızdan uzak tutun. Gelen zarfları hemen açın. Gerekli olanları, ilgili dosyaya yerleştirin. Size gerekmeyenleri de çöpe atın.

BİZE ULAŞIN