Hareketsiz ve stresliyiz

Ayla Algan'ın kızı Sevi Algan, Ekol Drama'nın yeni programında; 'Beden Farkındalığı Atölyesi'nde eğitim veriyor. Yoga ve beden uzmanı Sevi Algan, vücudumuzun psikolojimizi etkilediğini belirterek, çalışmalarını anlattı...
Uzun zamandır dans ve beden-zihin ilişkisi üzerine çalışıyorsunuz... Hollanda'da bu konuda eğitim aldım. Yıllardır da bu işin üzerine çalışmalar yaptım. Hollanda'daki dans eğitimim sürerken, beden dili ve zihin-beden ilişkisi üzerinde yoğunlaştım.

İLETİŞİMİ ÖĞRETİYORUZ
Bu konu nasıl ilginizi çekti? İnsanoğlu bedenine yabancılaşmaya başladı. Otomatikleşen hareketleri tekrar ediyoruz. Kendimiz, vücudumuz ve vücut dilimize konsantre olamıyoruz. Bu eğitim sayesinde, kendimiz ve bedenimiz hakkındaki farkındalığımız artıyor.
Derslerdeki amacınız nedir? Bu otomatikleşmiş kalıplarımızı, belli önerilerde bulunarak önce fark etmenizi, sonra değiştirmenizi amaçlıyoruz. Duruşumuz, hem zihnimizi hem de psikolojimizi etkiliyor. Eğer duruşumuzda bir sorun varsa; duruşumuzu değiştirmeyi başardığımızda hem vücut dilimiz, hem psikolojimiz, hem de insanlarla iletişimimiz değişiyor. Hareketsizlik bizim daha stresli olmamıza neden oluyor. Hareket etmeyi öğrenerek ve vücudumuzla yeniden iletişim kurarak bu stresten arınıyoruz. Konsantrasyon sorunları ortadan kalkıyor.
Peki bu dengenin bozulmuş olmasındaki en büyük etken nedir? İnsan, hareket eden bir canlı ama hayatlarımız bize hareket etme şansı vermiyor. Sorunun en büyük nedeni de bu...
Vücudumuzun duruşu psikolojimizi etkiliyor dediniz... Bu nasıl oluyor? Eğer kambur, omuzları düşük bir şekilde durursanız, dikkat edin bir süre sonra hep kötü ve üzücü şeyler aklınıza gelmeye başlıyor. Yavaş yavaş psikolojiniz değişiyor ve daha karamsar oluyorsunuz. Ayrıca, insanların sizinle iletişim kurmasını da engelliyorsunuz.

BİZE ULAŞIN