İlişkilere odaklanıyoruz

Ekol Drama'nın ilkelerini takdir ettiğini belirten pskiyatri uzmanı Ayşegül Sütçü, yönetimini üstlendiği 'İlişkiler Atölyesi'yle ilgili sorularımızı yanıtladı.
Hedef kitleniz kimler olacak? Benim kendi adıma hedef kitlem kendi içsel engellerini tanımak, anlamak ve kendisinden ruhsal ve yaratıcılık alanlarında alabileceği en fazla verimi almak isteyen, kendine yatırım yapmanın önemini kavrayabilmiş kişilerdir. Bu atölyelerde kişilerin yaşı, cinsiyeti, eğitim düzeyi değil, insanın kendini tanımaya olan hevesi önemlidir.
'İlişkiler Atölyesi'nde kişilere neler vermeyi hedefliyorsunuz? Günümüzde, zamanın göreceli hızlı akışına kapılarak yaşamdaki ayrıntıları, insanlar arasındaki lezzetli paylaşımları ve bir ilişki içerisinde kendi konumumuzu gözden kaçırıyoruz. 'İlişkiler Atölyesi'ne katılanların öncelikle bu telaşı bir yana bırakabilmeyi başarabilmelerini amaçlıyorum. Katılımcılarla ilişkinin tanımından ve insan yaşamındaki yerinden yola çıkarak öncelikle ilişki kurulacak doğru insanları algılayıp; uygun ilişkiler kurabilmeyi vurgulayacağız.

DÖRT ANA BAŞLIĞIMIZ VAR
Atölyenin içeriğinde neler olacak? Bu atölyede öncelikli olarak kadın-erkek ilişkisine odaklandık. Atölyemiz, bu çok önemli konuya giriş kapısı niteliği taşıyor ve dört ana başlıktan oluşuyor. İlkinde ilişkinin tanımı ve ilişkiden beklentilerimiz, ikincide yaratıcı ve üretken bir ilişki becerisi üzerinde duruyoruz. Üçüncüde yürümeyen ilişkilere, nedenlerine ve ayrılık sonrasına odaklanıyoruz. Son bölüm, benim en önemsediğim, tüm bu konuları bütünleyen ve anlamlandıran 'ben olabilmek' üzerine bir çalışma.
Atölyeye katılanlarda ne tür farkındalıklar oluşacağını düşünüyorsunuz? Farkındalık kazanmaya hazır oldukları ölçüde, kendilerini tanıma, yaşamdaki duruşlarını ve algılanışlarını fark etme konusunda, önemli ipuçları elde edebileceklerini düşünüyorum.

BİZE ULAŞIN