İlerleyen yaşlarda uyku sorunu neden artar?

Geceleri uyku tutmuyor, sık sık uyanıyorum. Sabahları da erken uyanıyorum. Ne yapmalıyım? T.B./Adana
Yaşla birlikte artan uyku sorunları öncelikle fizyolojik bazı değişimlerden kaynaklanır. İlerleyen yaşla beraber derin uyku aralıkları da azalır. Geceleri daha sık ve daha kolay uyanırsınız. Ayrıca uyku düşmanı bazı hastalıklar örneğin, eklem sorunları, gece defalarca tuvalete kalkmanızı gerektiren prostat bezi büyümesi, reflü, menopoz, uyku apnesi ve huzursuz bacak sendromu da uyku kalitenizi azaltabilir. İlaçlar uykunuzu kaçırabilir.

İLACA SARILMAYIN!
Uyku sorunlarında altta yatan rahatsızlığın tedavi edilmesi, uyku kalitenizi tekrar yükseltir. Ancak burada önemli olan hemen uyku ilaçlarına sarılmamanızdır. Çünkü bu ilaçlar, alışkanlık yapar ve etkileri zaman içinde azalabilir. Bunun yerine kendinize bir uyku ritüeli edinin. Yani her gün aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkın.

ALKOL ALMAYIN!
Yatmadan önce rahatlatıcı bir kitap okuyun, müzik dinleyin.
Gün içinde uzun şekerlemelerden kaçının. Açık havada düzenli egzersiz yapın. Geceleri alkol ve sigaradan uzak durun. Gece yatınca 15-30 dakika boyunca uyuyamadıysanız kalkın, tekrar uykunuz gelinceye kadar yatmayın. Uyku sorunlarınız iki-üç hafta boyunca devam ediyorsa, bir uzmana başvurun.

Görünmeyen Tehlike: MSG
Alışveriş yaparken korkar olduk. Gıdalarda dikkat etmemiz gereken katkı maddeleri var mı? S.H./Malatya
Siz ne kadar dikkatli olursanız olun, yediğiniz besinlerde görünmeyen sağlık zararlıları olabilir. Örneğin; bunlardan biri Mono Sodyum Glutamat veya MSG'dir. MSG yiyeceklerin tadını değiştirmeden lezzettini arttıran bir katkı maddesidir. MSG sıklıkla hazır soslarda, konserve ve dondurulmuş gıdalarda bulunur. Bu madde beyninizdeki açlıktokluk merkezini olumsuz etkilediğinden MSG'li öğünlerden bir süre sonra tekrar acıkırsınız. MSG ayrıca pankreasın aşırı insülin salgılamasına yol açarak, hipoglisemi sorununa da davetiye çıkarır. Baş ağrıları, mide krampları, bulantı, migren ağrıları ve ödem gibi problemler yaşayabilirsiniz. Bu nedenle yiyeceklerinizi alırken etiketleri daha dikkatli okuyun. Taze, mevsiminde ve organik besinlere ağırlık verin, işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun.

Antidepresanı bıraksam mı?
Altı aydır antidepresan alıyorum. Cinsel isteğim çok azaldı. İlacı bırakayım mı? K.Ş./Kütahya

Antidepresan ilaçların bir çoğu cinsel isteği ve uyarılmayı azaltır. Cinsel istek olmadığında erkeklerde sertleşme sorunu, kadınlarda ise başta uyarılma ve orgazm olmak üzere pek çok cinsel problem görülür. Ancak 'cinsel sorun yaratıyor' diye antidepresan ilacınızı bırakmanız da doğru değildir. Sağlık, söz konusu olduğunda fayda-zarar dengesine özen göstermelisiniz. Antidepresanlar, kadar depresif bir ruh hali de cinsel isteği olumsuz etkiler. Ancak her antidepresan cinsel sorun yaratmaz. Eğer rahatsız oluyorsanız, doktora danışarak ilacın tipini değiştirebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN