Sağlığımızla ilgili en büyük yalanlar

Kulaktan dolma bilgilerle, genel trendlere uyarak sağlığınızı koruyorsunuz ama unutmayın ki, bu konuyla ilgili alacağınız tüm önlemler size özel olmalı... Cosmopolitan dergisi, en çok karşılaşılan sağlık yalanlarını ve çözümleri derledi

BEN SOSYAL İÇİCİYİM CANIM
YALAN: Çoğumuzun etrafı, sigarayı yalnızca alkolle birlikte ya da kahvenin yanında birkaç tane içtiğini söyleyen insanlarla çevrilmiştir. Yapılan anketler, kendilerini 'sosyal içici' olarak tanımlayan sigara tüketicilerinin, zamanla sigara tiryakilerine dönüştüklerini gösteriyor. Özellikle, 20'li yaşlarda bu tür eğilimlerin çok daha yaygın olduğu da bir gerçek!
GERÇEK: Kendinizi sosyal içici olarak tanımlamanız, sağlığınıza tiryakilerden daha az zarar verdiğinizin göstergesi değil. Uluslararası sağlık örgütleri, haftada bir paketten az sigara tüketen insanlarla, günde bir paket ya da daha fazlasını tüketenlerin, sağlıklarına hemen hemen aynı oranda zarar verdiklerini söylüyor.

YAKICI BİR GÜNEŞ IŞIĞI OLMADIĞI SÜRECE KORUYUCU GEREKSİZ!
YALAN: Pek çok kadın, güneş kremlerini, yalnızca gereğinden fazla bronzlaşmamak için bir önlem olarak görüyor. Bulutlu bir havada, bronzlaşmak mümkün olmadığına göre, güneşten korunmak için herhangi bir şey yapmaya gerek duymuyorlar.
GERÇEK: Yüksek faktörlü güneş kremleri, cilt lekeleri ve gereğinden fazla bronzlaşmaya karşı güzelliğimizi korurken, aynı zamanda güneşin yaydığı UVA ve UVB ışınlarının, cildimizin alt katmanlarına ulaşarak, hücrelerimize zarar vermesini de önler. Uzmanlar özellikle saat 11.00 ve 13.00 arası, güneş koruma ürünü kullanmadan dışarı çıkılmaması gerektiğini söylüyorlar. Havanın bulutlu olması veya kapalı görünmesi, güneşin zararlı ışınlarının yeryüzüne inmediği anlamına gelmiyor. Dolayısıyla, havanın görünüşüne aldanmayıp, yaz-kış güneş kremi kullanmakta fayda var.

VİTAMİNLER SAĞLIKLI OLMAM İÇİN YETER!
YALAN: Günümüzde pek çok çalışan kadın, vitamin haplarını sağlık problemlerine karşı bir zırh gibi görüyor. Peki bu haplarla tüm sorunlar, gerçekten ortadan kaldırılabiliyor mu?
GERÇEK: Diyetisyenler, tükettiğimiz gıdalar sağlıklı olmadığı sürece, dışarıdan takviye ettiğimiz vitamin ve minerallerin katkısı olmayacağı konusunda hemfikirler. Vitaminler, dengeli beslenmenin yanında, eksik olan değerleri tamamlayarak bir çeşit destekleyici enzim rolünü üstleniyorlar. Yani eğer yeterince sağlıklı beslenmiyorsanız, dışarıdan aldığınız vitamin ve minerallerle metabolizmanızı güçlü tutmanız imkansız.

AZ BİR UYKUYLA HAFTA GEÇİRİRİM!
YALAN: Çalışan kadınlar, hafta içi günlerde beş saat uyuduğunda kendini şanslı hissettiğini söylüyor. Zaten bunun kime ne zararı olabilir? Hafta sonu iyi bir uykuyla, bütün haftayı idare edebiliriz, öyle değil mi?
GERÇEK: Uyku, sağlığımız için yaptığımız rejim ve egzersizler kadar önemli. Doktorlar, uykusuzluğun olumsuz psikolojik etkilerinin yanı sıra, fiziksel olarak da vücuda büyük zarar verdiğini belirtiyorlar. Araştırmalar göre, günde altı buçuk saatten daha az uyumak, metabolizmanın işleyişini doğrudan etkiliyor ve bağışıklığa zarar veriyor. Ayrıca, hafta sonu, uykusuz günleri telafi edebileceğimize dair inanış da tamamen yanlış. Uykunun, vücuda ihtiyacı olduğu anda verilmesi şart.

SIK SIK DEĞİL ARA SIRA İÇİYORUM...
YALAN: Günümüzde sarhoş olmak, iyi vakit geçirmekle eş anlamlı hale geli. Üstelik arada felekten bir gece çalan herkese alkolik demek, hiç de doğru değil... 'Kırk yılda bir gereğinden fazla dağıtmanın kime ne zararı var?' diyorsanız, gerçeklerle yüzleşmenin vakti geldi demektir.
GERÇEK: Sürekli alkol almadığınız sürece, ara sıra içkinin dozunu kaçırmanın bir zararı yok. Ama maalesef pratikte durum böyle değil. Fazla alkol almanın taşıdığı en büyük risk; alkol zehirlenmesi. Vücudunuza fazla alkol yüklediğinizde, refleksleri kontrol etmeniz güçleşir, nefes alışverişi düzensizleşir. Bu da hayati bir risktir.

İHTİYACIM OLURSA EGZERSİZ YAPARIM
YALAN: Ortalamanın üzerinde bir boya sahipsiniz ve boyunuza göre de kilonuz gayet iyi. Üstelik daha çok gençsiniz. Böyle fit görünüyorken, neden spor salonlarında ter dökesiniz...
GERÇEK: Maalesef gerçek bu kadar basit değil. Her insanın egzersize ihtiyacı vardır. Vücudunuza ihtiyacı olan özeni gösterin ki, bir ömür boyu sağlıkla ışıldasın. Yaşadığımız tüketim çağında, sizi 'fast food' yiyeceklerin ve hızlı yaşamın gazabından koruyacak en önemli şeylerden biri de düzenli egzersiz. Fizyoterapistler, egzersizin yalnızca iyi bir görünümden öte, kalp sağlığı için de gerekli olduğunu belirtiyorlar. Yani, düzenli egzersiz sağlıklı yaşam demek.

BİZE ULAŞIN