Bireysel kimliği desteklenmeli!

Aldığımız her kararda oğlumuza da söz hakkı tanıyoruz. Sizce her kararda söz sahibi olmalı mı? T.Ü./İzmir
Hayır. Ebeveynlerin aldığı kararlar ile çocuğun dahil edildiği kurallar arasındaki çizginin net olarak çizilmesi gerekir.

HASSAS NOKTALAR
Çocukların eğitim ve gelişimiyle ile ilgili konular, ebeveynlerin karar vermesi gereken hassas noktalardır. Çocukların düşünceleri alınabilir. Ama bu düşünce, alınan kararları direkt etkilememelidir. Ev eşyalarının değişiminde çocuğa da söz hakkı verilebilir. Çocuğa 3-4 yaşından başlayıp, 18 yaşına kadar verilen sorumluluk aşama aşama artırılabilir. Bu süreçte baskıcı tutumdan kaçınılmalı, çocuğun bireysel kimliğini destekleyecek şekilde davranılmalıdır.

'HİGH SCOPE' YÖNTEMİ YARARLI
Oğlumu anaokuluna göndereceğim. Onun özgüvenli biri olması için nasıl bir anaokulu seçmeliyim? B.Y./Kars
Çocuklarda uygulanan ve 'planla- uygula-yap' düzenlemesinden yola çıkılan 'High Scope' adlı öğretim yönteminde; çocuğun sorumluluk, bağımsız çalışma, özgüven ve zamanı iyi kullanma becerileri gelişir. Yetişkin, çocuğun oyununu yönlendirmez. Oyunu yönlendiren çocuk, yetişkin ise arkadaştır. Okul öncesi kurumlarda uygulanan bu modelde, sınıf birçok ilgi köşesine ayrılarak çocuğa tanıtılır. İstediği malzemeleri kullandıktan sonra tekrar yerine getirmesi istenir. Bu sayede çocuk yetişkin olmadan bağımsızca istediği ve karar verdiği oyuncaklarla oynar. 'High Scope' modeli, elbetteki profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Birçok yöntem gibi bu da, etkin ve kullanışlıdır. Okul öncesi çocukların gelişimini de olumlu etkilemektedir.

ÖZGÜRLÜĞÜN SINIRI VAR MI?
Çocuklarımızın özgürlük sınırı nerede başlar ve biter? Onu hangi konularda rahat bırakmalıyım? Ş.M./Manisa
Çocuğun özgürlük sınırı, öz bakımıyla ilgili konularda başlar. Aile bütünlüğünün korunduğu değerlerin başladığı noktada biter. Yemek yemeyi öğrenen çocuk, artık yemeğini yavaş ya da hızlı yeme özgürlüğünü yaşar. Kıyafetlerini giymeyi öğrenen çocuğun artık istediği kıyafeti giyme özgürlüğü vardır. Anne ve babanın tavrı da, çocuğun özgürlük anlayışını belirler. Özgürlük sınırları olmayan bir hak gibi algılanmamalıdır. Kişisel özgürlüğümüz, toplumsal değerlere zarar vermeden geliştirilmelidir. Çocuğa da bunu öğretmek gerekir.

GÖREREK ÖĞRENMESİ GEREKİR!
Deney yapmak çocuğun öğrenmesini nasıl etkiler? Görerek öğrenmenin ne gibi yararları var? A.T./Niğde

Deney yapmak, öğrenmeyi direkt ve olumlu etkiler. Çünkü çocuklar, işitselden çok görerek yaptıkları etkinliklerde daha kalıcı bilgiye sahip olurlar. 'Aktif öğrenme' olarak da isimlendirdiğimiz bu yöntem, çocuğun yeni bir bilgiyi öğrenirken, tüm duyularını kullanmasını içerir. Bu nedenle yetişkinler, evde de çocukların deneysel yöntemlerle öğrenmeleri için fırsat vermelidir. Daha küçük yaşlardan itibaren annenin kız çocuğuyla beraber kurabiye pişirmesi deneysel öğrenmeye örnektir. Yapılan işe çocuğu dahil etmeniz öğrenmesini daha da hızlandıracak bir yöntemdir.

BİZE ULAŞIN