Kayganlaştırıcı jelin etkisi

Kayganlaştırıcı jeller ilişkinin ilk gecesinde faydalı mı yoksa herhangi bir zararı var mı? T.M./Denizli
Kayganlaştırıcı jeller, eğer ön sevişme sırasında vajinada yeterli ıslaklık sağlanamıyorsa, kullanılabilir. Bir zararı yoktur. Yeterli ön sevişme yapıldığında ise klitoris uyarıldığı için zaten kendiğilinden ıslanır. O yüzden öncelikle eşinizin istek ve ihtiyaçlarını sizinle paylaşmasını isteyin. Hiçbir şey yapmadan sadece jel sürerek ilişkiye girmeyin. Kullanılan bazı ilaçlar ya da kadının sevişirken kendini rahat bırakmaması sonucu vajinal kuruluk oluşabilir. Bu da ilişkide canının acımasına ve vajinanın tahriş olmasına neden olabilir. Eğer vajinal kuruluk varsa, kayganlaştırıcı jel kullanabilirsiniz.

'Vajinal Agenezi'ye dikkat!
Yapay vajina nedir? Yapay vajina kadının cinsel hazzını olumlu mu yoksa olumsuz mu etkiler? F.H./Van
Doğuştan kadının vajinasının olmamasına 'Vajinal Agenezi' adı verilir ve bu durum, çok nadir görülen bir sorundur. Kadının dış görünüş anlamında her şeyi normaldir. Ancak vajina ya da rahmi gelişmemiş olabilir. Bu durum, genç kızın adet görmemesi ya da evlenip ilişkiye girememesiyle ortaya çıkar. Son dönemde gelişen teknolojiyle birlikte bacak ve kalça derisinden, kalın ya da ince bağırsaktan alınan parçalarla yapay vajina yapılabilmektedir.

ÖĞRENİN!
Yapay vajina, cinsellikten alınan hazzı etkileyebilir. Ancak kadın daha çok klitoristen haz alır. Bu konunun ayrıntılarını ve ameliyatın komplikasyonlarını bir doğum uzmanından veya cerrahtan öğrenmeniz daha uygun olacaktır.

Cinsellik için acele etmeyin!
16 yaşında bir erkeğim, sürekli kızları arzuluyorum. Erken boşalma sorunum var. Ne yapmalıyım? K.T./Tokat
Şu an ergenlik dönemi içindesiniz. Bu dönem hormonların yoğun bir şekilde çalıştığı ve cinsel dürtülerin fazlasıyla atak olduğu bir evredir. Kızları arzulamanız ve cinselliği yaşamak istemeniz son derece normal bir durumdur. Aşırıya kaçmadan mastürbasyonla cinsel dürtülerinizi tatmin edebilirsiniz. Eğer aktif bir cinsel yaşantınız yoksa erken boşalma sorununuz da yoktur. Bunları kafanıza takmamanızı öneririm. Zamanı geldiğinde, doğru zaman, doğru yer ve doğru kişiyle cinselliği yaşayacaksınız. Bunun için acele etmemenizi öneririm.

Önce partnerinizle konuşun!
Sizce grup seks yapma isteği anormal bir davranış mı? Bunun sapıklıkla ilgisi var mı? D.S./Mersin
Grup seks, bizim ülkemizde tabu olarak kabul edilen konulardan biridir. Ancak özel hayat, bizzat kişilerin kendisini ilgilendirir ve eğer kişi grup seks yapmak istiyorsa, bu onun tercihidir. Biz, bunu anormal veya normal olarak nitelendiremeyiz. Cinsellik geniş bir kavramdır ve bunun içerisinde birçok eylem yer alabilir. Önemli olan, o eylemde bulunan kişilerin buna rıza göstermesidir. Eğer herkes istiyorsa ve sorumluluğunu kabul ediyorsa, grup seksin hiçbir sakıncası yoktur. Ancak partnerler arasında görüş ayrılıkları varsa, bir taraf böyle bir şeyi onaylamıyorsa, kalkışılmamalıdır. Çift, bunu önce kendi arasında konuşmalıdır.

BİZE ULAŞIN