Uykudan uyandıran karın ağrısı doktor gerektirir

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Coşkun, önemli bir hastalığın habercisi olabilen ancak çoğu zaman 'gaz'dandır diyerek geçiştirilen çocuklardaki karın ağrılarıyla ilgili soruları yanıtladı.

Çocuklardaki karın ağrıları olağan şikayetler mi?
Karın ağrısı, çocuklarda en sık rastlanan sorunlardan biridir ama önemsenmesi gerekmektedir. Aslında karın ağrısı bir hastalık değil, bazı rahatsızlıklar için yol göstericidir. Karın ağrıları akut ve kronik karın ağrısı olarak ikiye ayrılır. Akut karın ağrısı, aniden ortaya çıkar ve kısa sürelidir. Kronik karın ağrısı ise haftalarca hatta bazen aylarca devam eder.

12 SAATİ GEÇTİYSE
Hangi karın ağrıları tehlikelidir?
Karın ağrısında; ağrının tipi, yayılımı, süresi, eşlik eden başka şikayetlerin olup olmaması önemli ve yol göstericidir. Özellikle çocuklarda uykudan uyandıran ve çocuğu ağlatan karın ağrıları, mutlaka ciddiye alınmalı ve sebebi araştırılmalıdır. Çünkü ağrısı olan bir çocuğun, gece uykudan uyunması önemli bir belirtidir. Karın ağrısına eşlik eden bulantı, kusma, ishal, ateş ve kilo kaybı gibi şikayetlerin varlığı çoğu zaman tanıya yardımcı olur.

Aileler hangi durumlarda mutlaka bir hekime gitmeli?
Eğer çocuğunuzun 12 saatten uzun süren karın ağrısı, kanlı ishali, kanlı kusması, sarı-yeşil renkli safralı kusması ya da şiddetli kusması oluyorsa; kötü ve düşkün görünüyorsa en kısa zamanda mutlaka doktora gitmesi gerekmektedir. 'Karnım ağrıyor' diyen her çocuk ciddiye alınmalıdır. Aniden ortaya çıkan karın ağrısının nedeni apandisit bile olabilir. Burada en önemli nokta karın ağrısı olan çocukların ciddiye alınmasıdır. Okula gitmek istemeyen ya da kızgın olduğunda karnının ağrıdığını söyleyen çocuğu bile dikkate almak gerekir.

BİZE ULAŞIN