Gece yükselen tansiyon beyin kanamasına yol açar

90 kiloluk bir erkeğim. Son iki aydır tansiyonum geceleri 25'lere çıkıyor. Hekim bunun ciddi olduğunu söyledi. Sizce ne yapmalıyım? T.K./Kahramanmaraş
Bu tabloyu ciddiye almakta fayda var. Geceleri tansiyonu yükselen kişilerde kalp krizi, beyin kanaması ve kalp yetersizliği gibi istenmeyen kardiyovasküler olaylar sık gelişmektedir. Bunlara 'non-dipper hipertansiyon' adı verilir. Normal şartlarda kan basıncı gece uykuda düşer. Bunu da parasempatik sistem ayarlar. Parasempatik sistemdeki bozukluk genelde gece aniden yükselen hipertansiyon tablosuna yol açar. Bu nedenle gece tansiyonu yükselen kişilerin ciddi, sıkı ve yoğun tedavi, altında tutulmaları gerekir. Bu kişilerin kontrollerini sık sık yaptırmaları ve yediklerine dikkat etmeleri de önemlidir.

Her ağrıda rastgele antibiyotik kullanılmaz
Diş doktoruna gitmekten korktuğum için dişim ağrıdıkça antibiyotik kullanıyorum. Bunun herhangi bir yan etkisi olur mu? M.B./İİstanbul
Antibiyotiklerin rastgele şekilde kullanılması birçok soruna yol açmaktadır. Özellikle antibiyotiklerin karaciğer ve böbrekte neden olabileceği hasarların, bağırsak florasını bozması sonucu meydana gelen harabiyetler, çok sık olarak karşımıza çıkmaktadır. Hatta bağırsak florasının bozulmasına bağlı ağır ishaller, su kaybı, tansiyon düşüklüğü ve şoka bile neden olabilmektedir.

KANAMA OLUR
Bu kişiler ayrıca yaşlı, kalp, damar, diyabet ve tansiyon hastaları ise bu tablo daha ağır seyretmektedir. Ayrıca floradaki bu bozulma, vücudun K vitamini yapımını da bozarak cilt altı, burun, mide ve bağırsak gibi kanamalara neden olabilir. Bu kişilerde özellikle burun, göz ve basur kanamaları, ciltte morarmalar, cilt altı kanamaları gelişebilir.

DİRENÇ GELİŞEBİLİR
Ayrıca rastgele antibiyotik kullanımı, antibiyotiğe direnç gelişimine yol açarak, daha sonra oluşabilecek ciddi bir enfeksiyonun çok daha ağır seyretmesine, zatürre ve menenjit gibi komplikasyonların gelişebilmesine neden olabilmektedir. Her diş ağrısında diş hekimine danışmadan ve görünmeden antibiyotik kullanmak son derece yanlış ve tehlikelidir. Antibiyotiğin bilinçsizce kullanımı kişinin ölümüne bile neden olabilir.

A vitaminine dikkat!
İki ay önce anjiyo oldum. Doktorum multi-vitamin verdi. Kullanmamın bir sakıncası var mı? C.D./İstanbul
Anjiyodan sonra multi-vitamin kullanmanızın herhangi bir sakıncası yok. Ancak A vitamininden zengin ilaçların kontrollü kullanılması gerekmektedir. A vitamininde günde 2000- 3000 üniteyi geçmemek gerekir. Çünkü bu durum, karaciğer yağlanması ve kemik bozukluklarına yol açabilir. Bu sebeple hem beslenmenizde hem de kullandığınız ilaçlarda A vitamininin miktarına dikkat ederek, kullanmanız yararlı olacaktır.

BİZE ULAŞIN