Kadın gözlüğü sevmiyor erkek hayata flu bakıyor

Kadınların 13, erkeklerin ise 18 yaşında gözlük takmaya başladığını söyleyen Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu'na göre cinsiyetler farklı olsa da göz aynı göz... Bahçecioğlu: Kadın miyopla baş ederken gözlük takmıyor. Gözlük kullandığını etrafa göstermek istemiyor. Erkek flu görse de doktora gitmek istemiyor...

Salı 07.09.2010
Son Güncelleme: Pazartesi 06.09.2010
ABONE OL
Florence Nightingale Göz Bölümü Başkanı Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu, kadın ve erkek gözü arasındaki farkları anlattı:

Kadın gözü mü yoksa, erkek gözü mü uzağı daha iyi görür?
Kadın ve erkek gözü olarak istatistiksel anlamda bir fark yoktur. Kırılma kusurlarında da iki cins arasında bir fark görmüyoruz. Ancak gözlük veya kontakt lens kullanımı kadınlarda daha fazladır. Çünkü erkekler hafif flu görseler de idare ederler. Bundan dolayı lazer ile gözlükten kurtulmayı kadınlar daha fazla ister.

Kadın gözü mü yoksa erkek gözü mü miyop olmaya daha yakın?
Kadınlar miyop olup da gözlerini kısarak bakmayı, gözlük kullanmaya tercih eder. Çoğu kadın, gözlüğünü, sinema, tiyatro ve kafe gibi kapalı yerlere gidince takar. Gözlük kullandığını etrafına göstermek istemez.

ERKEK SIVI KAÇIRIYOR
Kadın gözü daha mı zor yaşlanır?
Erkeklerin kadınlara oranla genetik hastalıklara daha sık yakalandığı bilinmektedir. Yani irsî olarak geçen tavuk karası ve yüksek miyopinin erkeklerde görülme oranı daha fazladır. Yine erkeklerde daha fazla görülen göz rahatsızlığı strese bağlı 'Santral Seröz Retinopati' (SSR) yani görme merkezindeki sıvı kaçağıdır. 30'lu yaşlarda ortaya çıkan bu rahatsızlıkla birlikte görme problemi oluşur. Genetik hastalıklarda kadınlar sadece taşıyıcıdır. Erkeklerde ise hastalık direkt ortaya çıkar. Kadınlarda üveyit (göz içi iltihabı) ve tiroide bağlı göz yapısındaki değişiklikler (Göz kapağı ve gözün öne doğru gelmesi, göz hareketlerinde kısıtlılık) daha sık görülür.

Kadınlar erkeklere oranla daha mı renkli görür?
Göz olarak bir fark olmamakla birlikte hayal gücü açısından insanlar olayları farklı değerlendirirler.

Kadınların gözleri daha mı dayanıklıdır?
Kadınlarla erkeklerin gözlerinin dayanıklılığı açısından ciddi bir fark yoktur. Katarakt, göz tansiyonu ve sarı nokta gibi ciddi göz hastalıklarının çoğunda kadın veya erkek üstünlüğünden söz edilemez.

KADINDA GÖZ KURULUĞU
Menopoz kadınların gözlerini nasıl etkiler? Gözleri menopozdan sonra mı bozulur?
Menopoz boyunca kadınlarda göz kuruluğu çok yaygındır. Bunun sebebi de bu dönemde hormon desteğinin azalmasıdır. Çünkü gözyaşı üretimi, prolaktin ve cinsiyet hormonlarınca kontrol edilir. Menopozdan sonra gözlerde yanma, batma ve kızarma gibi şikayetlere yol açan kuruluk, hormon destek tedavisi ile düzelir. Göz kuruluğunun tedavisinde suni gözyaşı ve gözyaşı salgısını artırıcı damlalar kullanılıyoruz. Göz bozukluğuna gelince göz bozulmasının menopozla ilişkisi yoktur. Yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan yakını görme problemi, menopozlu kadınlarda da görülür.

45 DAKİKA EL İŞİ YAPAN 15 DAKİKA DİNLENMELİ
El işi yapan kadınların gözleri daha mı çabuk bozulur? Nasıl etkilenir? Neler yapmalılar?
El işi yapan kadınların gözü daha çabuk bozulmaz. Fakat hiç dinlenmeden, çok uzun süre yakından el işi yapan kadınlarda, bir süre sonra uzak görmede geçici problemler yaşanabilir. Bunun için 45 dakika eli işi yapan bir kadının, 15 dakika el işine ara vermesi ve eğer çok gerekiyorsa devam etmesi büyük önem taşır.

Erkek gözü katarakta daha mı yatkındır?
Erkek gözü travmalara daha yatkındır. Gerek çalıştıkları işler gerekse yaşama biçimine bağlı olarak kazalara daha açıktırlar. Buna bağlı olarak gözlerine daha fazla darbe alırlar. Bazı meslek gruplarında örneğin; cam fabrikasında çalışan işçilerde mesleki anlamda katarakt daha sık ortaya çıkar. Bu tür işlerde çalışan erkeklerde 'mesleki katarakt'ın görülme oranı daha fazladır.

BEŞ DAKİKADA GÖZDEN CHECK-UP YAPIYORUZ
Erkekler check-up'a kadınlar kadar kolay gitmiyor. Gözden check-up yapılır mı?
Evet. 'Hızlı check-up' sadece gözden yapılabilir. İçini görebileceğimiz tek organ gözdür. Göz muayenesi ile çeşitli hastalıkların tanısı konabilir. Bu durumda doktora gitmeyi sevmeyen kişiler için basit bir göz muayenesi ile beş dakika içinde diyabet, yüksek tansiyon, beyin ve kan hastalıkları teşhis edilebilir.

Yakın gözlüğünü erkekler mi yoksa kadınlar mı daha çok kullanıyor? Yakın gözlüksüz yaşamanın yolları neler?
Mümkün olduğunca kullanmamak. Tabii ki uzun süre okumada veya ince işler yaparken gözlük kullanmak zorunda kalıyoruz. Bazen de hastalara bir göz yakın, bir göz uzak ayarını yapıp gözlüksüz yaşamı öneriyoruz. Bu şekilde kişi, uzak ve yakından biraz ödün vermiş oluyor. Buna karşılık uzak ve yakını gözlüksüz görebiliyor.

GÖRME KAYBI VE ÇİFT GÖRME MS BELİRTİSİ OLABİLİYOR!
Göz check-up'ıyla ortaya çıkacak hastalıklardan biri de 'Multipl Skleroz' (MS) hastalığıdır. Bu hastalık aslında teşhisi zor bir rahatsızlıktır ve ancak göze bakılarak ortaya çıkar. Merkezi sinir sistemini oluşturan beyin, beyincik ve omurilik gibi yapıları etkileyen rahatsızlık, genç erişkinlerde görülen bir hastalıktır. İlk belirtileri bir gözde görme kaybı, bulanıklığı ve çift görmedir. Konuşmada zorluk, bir beden yarımında güçsüzlük ve uyuşukluk, ellerde titreme, yürüme güçlüğü veya dengesizlik, ince hareketlerde hafif beceri kaybı yine belirtiler arasındadır. Gençlerde çok sık görülür. Hastalık 20 ile 40 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır. Bunu ciddiye alıp görme kaybı durumunda hemen doktora başvurulursa, hastalık geç kalmadan teşhis edilebilir.

KADINLARDA İKİ KAT FAZLA
Hastalığa ait ilk belirtilerin ortaya çıkış yaş ortalaması memleketimizde 27, Batı ülkelerinin çoğunda ise 30 yaş olup kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla görülmektedir. Ancak yukarıda sayılan belirtiler, tek başlarına MS hastalığı için özgün olmayıp birçok başka nörolojik veya diğer hastalıklarda da görülebileceği unutulmamalıdır. Göz doktorlarının görme kaybını değerlendirip hastalığın ilk teşhisinin ardından, hastayı vakit kaybetmeden nöroloğa yönlendirmesi gerekir.

KIZLAR LENSLE ERKEN TANIŞIR
Kadınlar mı yoksa erkekler mi daha çok lens kullanıyor?
Kadınlar gözlük kullanmaktan rahatsız oldukları için daha erken yaşta kontakt lens ile tanışırlar. Kız çocukları 13'ünde gözlüğe başlarken, erkeklerde bu yaş 18'i bulmaktadır. Daha sonraki yıllarda da kontakt lens kullanımı kadınlarda daha fazladır. Bunun en bariz göstergesi renkli kontakt lens kullanımıdır. Kontakt lensi yüzde 90 oranında kadınlar tercih eder.

VİTAMİNLE BESLEYİN
Gözü gençleştirmek mümkün mü?
Katarakt gözün görme mesafesini azaltır. Katarakt ameliyatıyla gözleri tekrar 18 yaşındaki haline döndürmek mümkündür. Bu da tıp dünyasının en başarılı ameliyatlarından biridir. Gözü dışarıdan vitamin ve minarellerle beslemek gözün daha yavaş yaşlanmasını sağlar..

RENKLİ GÖZ 'DEFO'DUR!
Açık renk gözlü kadınlar ve erkekler dış etkenlerden daha mı kolay etkilenir?
Açık renkli göz, güneş ışığı açısından bir dezavantajdır. Ancak diğer dış etkenlerden koyu renkli gözlere göre daha çok etkilenmez. Renkli göz, insanlar arasında çok istenen bir şey olmasına rağmen aslında gözün anormal bir durumudur. Normal olan koyu renk yani gözdeki pigmentin olması gereken miktardan daha az olduğu durumdur.

BOTOKS GERİ DÖNÜŞLÜ

Kadınlarda görülen göz kapağı problemi botoksla ne kadar ertelenir?
Botoks etkisi, uygulamadan iki-üç gün sonra ortaya çıkar. Yaklaşık olarak dört-beş ay sonra ise biter. Tekrarlayan uygulamalarla etki süresi bir müddet daha uzun olabilir. Etki tamamen geri dönüşlüdür.

YARIN: KADIN KALBİYLE ERKEK KALBİ BİR Mİ?