Saatinize bakmadan test çözün

Salı 14.09.2010
Son Güncelleme: Pazartesi 13.09.2010
ABONE OL
9'uncu sınıftan sonra başarılı olmak için neler önerirsiniz?
Üniversite sınavı öncesi ilk iki yıl çok iyi hazırlanmak, başarıyı yükseltir... Bu nedenle en azından 11'inci sınıftan itibaren sosyal hayatı biraz kısıtlamak, daha programlı çalışmak, bol bol test çözerek pratik yapmak sınavlardaki başarınızı en az 5-10 puan yükseltecektir.
Zaman algısının geliştirilmesi bu dönemde çok önemlidir. Zamanı saate bakmadan tahmin etmek ve sürecin akışını hissetmek, pratik düşünmeyi hızlandıracaktır.
En fazla çözeceğiniz test sorusunun miktarını, saate bakmadan tahmin etmeniz, sınav esnasında hızlı olmanızı sağlayacaktır.

SINAV SONRASI GEZİN

Okuldaki sınavlara son gün değil, en az üç gün önceden hazırlanmanız önemlidir. Derslerden alacağınız notların üniversite sınavlarını etkileyeceğini unutmamanız gerekir.
Sınavdan önceki gece ağır yemek yememe, geç uyumama ve aşırı aktivite de bulunmamaya özen gösterilmelidir. Aksine sakin, huzurlu bir ortam, hafif yemekler ve makul bir saatte yatmak, sınav esnasındaki dikkat sürenizin uzamasını sağlayacaktır.
Sınavlarda derin bir nefes alın ve konsantre olun.
Sınavlarınız bittikten sonra mutlaka kendinizi ödüllendirin. Arkadaşlarla gezme, sinemaya gitme ya da sadece dinlenme kendinizi ödüllendirme yolları arasındadır.