Cinsellik iki kişi arasındadır

Çarşamba 22.09.2010
Son Güncelleme: Salı 21.09.2010
ABONE OL
Erken boşalma sorunu olan bir erkeğim. Bu konuda yardım almak istiyorum. Ancak eşim kendisiyle ilgili deneme yapılmasını istemiyor. Ne yapmalıyım? S.L./Hatay
Cinsel ilişki iki kişi arasında yaşanır. O yüzden 'Ben tek başıma halletmeye çalışayım' diye bir şey genellikle söz konusu değildir. Tabii ki tedaviye tek başınıza başlayabilirsiniz. Ancak eşiniz de size tedavi sürecinde destek olmalı ve üzerine düşeni yapmalıdır. Öncelikle her ikinizin de cinselliğe bakış açısı üzerinde durulmalı, cinselliği eşler arasında bir paylaşım olarak görmeniz gerekmektedir.. Tedavi sürecinde zaten sadece soruna odaklanılmaz.

KONUŞABİLMELİSİNİZ
Çiftin cinselliği bir bütün olarak ele alınır ve çiftin yakınlaşması, cinselliği konuşabilmesi, kendini daha iyi ifade edebilmesi üzerinde de çalışılır. Hem bireysel hem de çiftin birlikte yapacağı egzersizler verilir. Yani sorunun çözümü ikinizin elindedir.

Mastürbasyondan korkmayın
22 yaşındayım. Günde beş defa mastürbasyon yapıyorum. Benim merak ettiğim mastürbasyon yapıldığı zaman ardından cinsel ilişkiye girilebilir mi? T.U./Bursa
Günde beş defa mastürbasyon yapmak, kişinin cinsel gücü ya da performansı ile ilgili bir ölçüt değildir ve sağlıklı bir davranış da değildir. Ancak günde bir defa mastürbasyon yapmanızın hiçbir sakıncası yoktur.

OLUMSUZ DÜŞÜNMEYİN
Bu arada mastürbasyona çok fazla olumsuz anlam yüklememeniz gerekir. Eğer yaptıktan sonra suçluluğa kapılıyorsanız ya da kendinizi kötü hissediyorsanız, bunun altında mastürbasyonla ilgili olumsuz düşünceleriniz ya da çocukluğunuzdan beri çevrenizden duyduğunuz olumsuz ifadeler yer alıyor olabilir.

ZARARI YOK
Mastürbasyonda bir ihtiyacın giderilmesi söz konusudur. Cinsel ilişki ise sadece ihtiyacın karşılanması değil, başka biriyle bedenin paylaşılmasıdır, mastürbasyondan da farkı budur. Mastürbasyon yaptıktan sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Çift birbirine mastürbasyon da yapabilir.

Ön yargılarınıza dikkat!
Daha önce hiç cinsel ilişkiye girmedim. Fakat sevgilimle elbiselerimizi çıkarmadan seviştik. Şimdi erotik rüyalar görüyorum. Ne yapmalıyım? Y.L./Çanakkale
İnsanda doğumla birlikte gelişen yoğun cinsel dürtüler vardır. Bu dürtüler, kişinin özelliklerine, aile yapısına ve içinde yaşadığı toplumun kurallarına göre şekillenir. Bizim toplumumuzda genellikle kadınlar açısından evlilik öncesi ilişkiye hoş bakılmadığı için kadınlar da evlenene kadar cinsel dürtülerini bastırmak zorunda kalır. Erkek arkadaşınızla yaşadığınız sevişmeler, iç dünyanızda suçluluk, huzursuzluk ve pişmanlık yaşamanızın asıl sebebi olabilir.

YAŞADIKLARINIZ NORMAL
Bir yandan da cinsel dürtüler var ve bunlar rüyalarınızda kendini göstermiştir. Yaşadıklarınız son derece normal. Her kadın, zaman zaman erotik rüyalar görür. Size önerim; cinsellik konusunda kendi düşünce, duygu ve ön yargılarını gözden geçirmeniz, bunları bir kağıda yazmanızdır.