Güneşin cildinizdeki etkilerini silin

Yaz aylarının bronzluğu teninizden iyice silinmeye başladı ve o sevimsiz gerçek artık tüm çıplaklığıyla ortada; donuk, cansız bir cilt ve kahverengi lekeler... Umutsuzluğa kapılmayın, güneşin izlerini silmek için birçok etkili yöntem mevcut

Çarşamba 29.09.2010
Son Güncelleme: Salı 28.09.2010
ABONE OL
KAHVERENGİ LEKELERLE SAVAŞIN
Yazın bronzlaşmak için saatlerce güneşin altında yatarız. Bu bize her ne kadar bronz, hoş bir görünüm kazandırsa da güneş ışınları aslında cildimize büyük zarar verir. Güneş ışınlarının cilt üzerinde yarattığı en belirgin ve gözle görünür etkilerden biri kahverengi lekelerdir. Bu lekeler, cildin bazı yerlerinde -ona rengini verenmelanin üreten hücrelerin birikmesiyle oluşur. Harper's Bazaar dergisinin haberine göre dermatoloğun yapacağı tedaviler ve bu tedavileri destekleyecek doğru ürünlerle kahverengi lekelerden kurtulmak mümkün. Ama bu tedavilerin sonuçlarının kalıcı olmasını istiyorsanız, hayatınıza yüksek SPF'li güneş ürünlerini sokmalısınız. Aksi halde lekeler geri dönecektir.

DERMATOLOĞA GİDİN
Kimyasal peeling: Leke tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerden biri olan kimyasal peeling; glikolik asit, laktik asit, salisilik asit gibi meyve asitleriyle (AHA) cilt yüzeyinin soyulmasıdır. Basit ve acısız bir işlemdir. İşlem sonunda hafif bir kızarıklık oluşabilir, o da 1-2 saat içinde geçecektir. Lazer tedavileri: Kahverengi lekeleri silmek için lazer sistemleri de kullanılıyor. Bu tip lazerler melanini ısıtarak yok ederler. İşlem sırasında, lazer atışı yapılan bölgede hafif bir yanma hissi olur. Birkaç gün sonra lekenin rengi koyulaşır, ardından ince bir kabuk bağlar, yaklaşık bir hafta sonra kabuk düşer. Bir ay aralıklarla yapılan dört seans yeterlidir.

EVDE UYGULAYIN
Aktif maddeleri farklı olsa da, kahverengi lekelerle savaşmak için tasarlanmış kozmetik ürünlerin ortak hedefi tirozini (melanin üretiminde rol oynayan bir enzim) bloke etmektir. İşte cilt beyazlatıcı ürünlerin içinde karşınıza çıkacak aktif maddelerden bazıları: Hidrokinon, glucosamine, arbutin ve C vitamini... Etkili sonuçlar alabilmek için bu kremleri en az üç ay boyunca kullanmanız gerektiğini de unutmayın.

DONUK VE CANSIZ CİLDİ CANLANDIRIN
Tamam, kabul ediyoruz, güneşlenmek cildin sağlıklı görünmesini sağlar. Ama birkaç gün boyunca! Güneş ışınları, cildin cansızlaşmasının, donuk bir görünüm almasının başlıca nedenidir. Yaş ilerledikçe hücre yenilenme sürecinin yavaşlaması da buna eklenince, durum iyice vahim bir hal alır. İyi haber şu ki; dermatolog ofislerinde kısa sürede etkili sonuçlar alabileceğiniz birçok alternatif tedavi mevcut.

DERMATOLOĞA GİDİN
Lazer tedavileri: Son zamanların en popüler lazer sistemlerinden fraksiyonel lazerler birçok cilt sorununa birden çözüm oluyor. Tek bir seanstan sonra bile cilt daha canlı görünüyor ve cilt rengi daha homojen bir hal alıyor. Tedavi sonrası hemen sosyal hayatınıza geri dönebiliyorsunuz. İşlem iki-üç hafta arayla yapılıyor. Kimyasal peeling: Leke tedavisinde kullanılan kimyasal peeling'lere, cilt canlandırma konusunda da başvurabilirsiniz. İşlem sadece 10-15 dakika sürüyor ve daha ilk seansta bile cildiniz çok daha parlak ve canlı görünüyor. Asit peeling seansları - en hafif olanları bile cildi derinlemesine temizleyip, ölü hücrelerden arındırıyor. Yaklaşık 10 gün aralıklarla yapılan altı seans yeterli olacaktır. Mezoterapi: Onlarca yıldır ortalıkta olduğuna bakmayın, mezoterapi hâlâ en çok uygulanan anti-aging tedavilerden biri. İşlem sırasında, cildin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerden oluşan bir kokteyl ince enjektörlerle cildin altına veriliyor. Tedavi, özellikle yaz aylarında ultraviyole ışınlarından zarar görmüş cilt için tam bir kurtarıcı.

EVDE UYGULAYIN

Cildin üst tabakasındaki ölü hücreleri yok etmek üzere geliştirilmiş bir ürün, cildinizin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Haftada iki-üç defa yumuşak bir peeling ile cildinizi ölü hücrelerden arındırın. Meyve enzimleri içeren maskeler de ölü hücrelere karşı son derece etkilidir. Ayrıca, kullandığınız kozmetik ürünlerin içinde C vitamini, AHA (meyve asitleri), A vitamini ve hücre yenilenmesini hızlandıran, antioksidan etkiye sahip maddeler bulunmasına özen gösterin. Cildin nem seviyesini artırmak da daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.