Kızım benden utanıyor!

  1. Haberler
  2. Sağlık
Pazartesi 07.12.2010 ABONE OL

14 yaşındaki kızım benden utanıyor. "Arkadaşlarım yanımdayken benim yanıma gelme" diyor. Bu duruma çok üzülüyorum. Ne yapmalıyım? O.S./Sinop
Kızınızın böyle düşünmesine neden olan etmenleri düşünün. Arkadaş çevresinin sosyo-ekonomik düzeyi, sizin kızınıza arkadaşları yanında gösterdiğiniz davranışlar, fiziksel görünüşünüz...

DIŞLANMAK İSTEMEZ
Ergen, arkadaşları tarafından dışlanmaktan korkar. Kendini kabul ettirmek için ya onlar gibi olur ya da olmak ister. Kızınızı en olumlu anınızda karşınıza alın ve eleştirmeden konuşun. Neden böyle hissettiğini sorun. Cevapları üzerinden giderek kızınızla uzlaşmaya çalışın ve çözüm yolları üretin. Aşırı tepkiler vererek kızınızın kendini anlatmasını engellemeyin. Eğer kızınızla sorunlarınızı halen çözemiyor iseniz mutlaka bir uzman desteği alın. Bu davranışının mutlaka bir açıklaması vardır.

***

Tahrik kavgaya sebep olur
Çocuğumun çok fazla kavgacı bir tutumu var. Okulda devamlı arkadaşlarıyla kavga ediyormuş. Bu durumdan onu nasıl vazgeçirtebilirim? G.S./Adana
Her ne kadar anne babalar çocuğunun kesinlikle kavga etmesini istemez ise de çocuklar dünyasında işler pek de böyle gitmez. Aslında kavga çocuklar için bir güç yarışıdır. Güçlü olan kavga eder ve kazanır.

HAKKINI KORUMAK İSTER
Bazen kavga kaçınılmaz da olabilir. Sürekli tahrik altında kalan çocuk, hakkını korumak durumunda ise belki de kavga etmekten başka çaresi kalmaz. Bu nedenle olayları bir de bu açıdan değerlendirmeye çalışın. Çocuğunuza haklarını ve sınırlarını hatırlatın. Bir liste yapın. Onu en çok kızdıran şeyler listesi... Bunlarla nasıl baş edebileceğini tartışın.

DAHA DİKKATLİ OLUN
Uzlaşma nasıl sağlanır, nelere dikkat edilir anlatın. Hakem olmanın önemini vurgulayın. Bazen iki kavga eden kişi arasında hakem olabileceğini söyleyin. Kavga etmeyi sizden de öğreniyor olabilir. Kendi davranışlarınızı tekrar gözden geçirin ve daha dikkatli olun. Bu konuda sınıf ve rehber öğretmenlerinden yardım isteyebilirsiniz. Çocuğunuzla konuşmadan onu kesinlikle yargılamayın ve konuşurken kavga etmeyin.

***

Birlikte kitap fuarlarına gidin
Çocuğum bu yıl ilkokul ikinci sınıfa gidiyor. Ama okumayı hiç sevmiyor. Ona okumayı nasıl sevdirebilirim? Hangi tür kitaplar almalıyım? K.L./Manisa
Mutlaka yaş seviyesine uygun kitaplar alın. İlk başlarda bol resimli ve az yazılı, ileri zamanda ise az resimli, çok yazılı hikaye kitapları alın. Alacağınız kitaplar ne yaşının çok üzerinde ne de altındaki seviyede olsun. Çocuk dergilerine abone olun. Doğum günlerinde arkadaşlarına kitap hediye etmesi konusunda teşvik edin. Okumayı, bilgisayarı kullanarak cazip hale getirmeye çalışın. Beraber kitap fuarlarına gidin.

KÜTÜPHANESİ OLSUN
Evde ona özel bir kütüphane oluşturun. Dersleri için araştırmalarında kendi özel kütüphanesinden faydalanmasını sağlayın. Okuma konusunda aşırı baskı yapmayın. Siz de kitap okuyarak örnek olun.

BUGÜN NELER OLDU