Gebeyken kolonya bile zarar

  1. Haberler
  2. Sağlık
Çarşamba 16.12.2010 ABONE OL
26 yaşında, yedi aylık hamileyim. Hiçbir hastalığım ya da şikayetim yok. Yılbaşında içki içmek istiyorum. İki kedeh şarap içebilir miyim? Y.B./Ankara
Hamilelerin kullandığı alkol çocuğa geçer. Bebeğin kanındaki alkol düzeyi ile anneninki aynı düzeye ulaşır. Bu nedenle hamilelikte alkol alınmaması önerilir. Bu konuda yapılan birçok çalışmada alkolün çocuk üzerinde olumsuz etki yapabileceği görülmüştür.

ALKOL SORUN YARATIR
Bu sebeple yılbaşı da olsa, şarap da olsa, bira da olsa; hamilelerin alkollü içecekleri içmemesi gerekmektedir. Ayrıca kolonya bile koklandığında, içerdiği alkol çok az da olsa akciğer yoluyla kana geçmektedir. Bu nedenle, bu bile kan-alkol düzeyi bebeğinkine eşit olabileceği için sorun yaratabilir. Görüldüğü gibi kolonya bile bu kadar etkiledikten sonra alkollü içkilerin bebeğe neler yapabileceğini düşünmek bile istemiyorum.

***

Grip ilacı kullanırken dikkat!
Yüksek tansiyon ve şeker hastasıyım. Üç gündür yüksek ateş, boğaz ağrısı ve nezle şikayetlerim var. Grip ilaçlarını kullanmam sakıncalı mı? H.Ş./Konya
Hipertansiyon ve kalp hastalarında diyabet de mevcutsa, her türlü ilacın istenmeyen yan etkileri ortaya çıkabilir. Yalnızca grip ilaçları değil, ağrı kesiciler ve antibiyotiklerin de istenmeyen yan etkileri ortaya çıkar.

KAPALI YER TEHLİKELİ
Özellikle insülinle birlikte ilaç kullanırken dikkatli olmak gerekir. Grip için kullanılan, boğazdaki ve burundaki ödemi gideren, nefesi açan ilaçlar kalpte çarpıntı yaptığı gibi tansiyon yükselmesine yol açarak hipertansiyon krizlerine neden olabilir. Ayrıca beyin kanaması, felç, enfarktüs gibi tablolar ortaya çıkar. Bunların yanı sıra 80 yaşın üzerindeki yaşlılarda grip, zatürre ve menenjit gibi öldürücü hastalıklara neden olabilir. Yine her yaştan hipertansiyonlular, koroner kalp hastalığı olan kişiler, geçirilmiş felci olanlar, diyabetliler, böbrek hastaları ve astımlılarda grip, mevcut hastalığın kötüleşmesine yol açabilir. Örneğin, hipertansiyonlu kişilerin kan basıncı grip döneminde aldığı ilaçlara rağmen yükselebilir. Diyabetli kişinin kan şekeri kontrol dışına çıkıp çok yüksek değerlere fırlayabilir. Bu nedenle kışa girdiğimiz bu grip dönemlerinde mutlaka C vitamininden zengin meyve ve sebzeler ile beslenmek ve kalabalık kapalı ortamlarda uzun süre bulunmamak ve soğukta kalmamak gerekir.

***

İlaçlar pıhtılaşmayı bozar mı?
32 yaşındayım, beş yıldır depresyon tedavisi görüyorum. Baş ağrılarıma aspirin iyi geliyor. Son zamanlarda az da olsa burnum kanıyor. Bu neden olur? A.F./İstanbul

Depresyon ilaçları kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombosit hücrelerinin fonksiyonlarını bozarak kanamaya eğilim yaratırlar.

KAN SAYIMI YAPTIRIN
Ayrıca aspirin gibi kanın pıhtılaşmasını bozan bir ilacın alınması, bu etkiyi daha da artırabilir. Bu nedenle depresyon tedavisi gören kişilerin yılda bir kez kan sayımı yaptırmaları özellikle gerekmektedir. Ayrıca sadece aspirin değil, ağrı kesici, antibiyotik ya da romatizma ilaçlarını kullanırken de hekiminize mutlaka danışmanız gerekmektedir. Bu gibi yanlış uygulamalar ve ilaç etkileşimleri, burun kanaması dışında ağır ve ciddi yan etkilere neden olarak, beyin, mide ya da böbrek kanamalarına yol açabilir.

BUGÜN NELER OLDU