Hep genç kalabilmek için mutfak tüyoları

KALSİYUM
Kemiklerin dayanıklılığını artırmak için kalsiyum alımı artırılmalıdır. Gaz yapabilen süte göre yoğurt daha çok tercih edilebilir. Yoğurt, sindirim enzimlerini de daha hızlı çalıştırabilmesi için öğütülmüş keten tohumu ile karıştırılmalıdır.

OMEGA-3
Hücrelerin çalışmasında yağın çok büyük önemi var. Sağlıklı yağ, Omega 3'tür. Yeterli ve kaliteli Omega-3 için en önemli kaynak balıktır. Bunun için de haftada ortalama 400 gr kadar balık tüketilmelidir. Somon, uskumru, sardalya, ton gibi yağlı balıklar tercih edilmeli. Balığı yeterli miktarda yemeyenler ise Omega-3 vitamin desteklerinden faydalanabilir.

SU
Su başta olmak üzere sıvı alımı çok önemlidir. Yenilenlerden ve kullanılan ilaçlardan oluşan atık maddelerin vücuttan atılabilmesi için sıvı döngüsü sağlanmalıdır. Günlük 2-3 litre suyun yanında bitki çayları da sıvıya katkıda bulunabilir.

BADEM
Yaşlanmaya karşı önemli vitaminlerden biri olan E vitamini avokado, badem, fındık, ruşeym ezmesi ve bitkisel yağlarda bulunur. Her gün düzenli 4-5 adet badem yanında salatalarınızı avokado ile zenginleştirebilirsiniz.

ŞEKER
Beyaz şeker, yaşlanmayı hızlandırır. Bunun yerine bal, pekmez, kuru veya taze meyveler ile doğal tatlar tercih edilmelidir.

KIRMIZI ET
Doymuş yağdan zengin kırmızı et, hücrelerin serbest radikal üretmesine neden olacağından haftada bir porsiyonu geçmemelidir. Kırmızı etin yanında özellikle domates, havuç, kırmızı lahana gibi sebzeler tüketilmelidir.

BUGÜN NELER OLDU