Sınav için tempolu yürüyen kazanır

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için hazırlanırken bir gün 1, diğer gün 10 saat çalışmayı alışkanlık haline getirenler; yanlış yoldasınız! Sınav performansınızı artırmak için her gün ve belirli aralıklarla çalışın

Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Üniversitesi Psikoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Engin Arık, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na çok az bir zaman kala; öğretmenlerin, öğrencilerinin heyecanlarını azaltıp motivasyonlarını nasıl artırabilecekleri konusunda tavsiyelerde bulundu...

TEST ÇÖZMEK YETMEZ
Lise sondaki öğrencilere ödev verilirken YGS-LYS'ye yönelik mi düşünülmeli? Okulda sadece test mi çözülmeli?
Artık bütün öğrenciler dershanelere giderek üniversiteye hazırlandığı için okullarda özel bir çaba harcanmamalı. Tabii okullarda da normal müfredatın dışında üniversite sınavı için kurslar düzenlenebilir. Ayrıca, üniversite eğitiminin sadece testlerden oluşmadığı unutulmamalı. Öğretmenlerimizin hedeflerinden biri de; öğrencilerini üniversitedeki eğitim ve sosyal ortama hazırlamak olmalıdır.
Dershaneye gitmek şart mıdır?
Öğrencilerin, akranlarıyla rekabet edebilmeleri için düzenli, tempolu ve sınav odaklı çalışmaları gerekir. Pek çok dershane böyle bir ortamı hazırlıyor ve öğrencinin başarısını artırabiliyor.
Sınava hazırlanmak için rapor alan öğrenciye karşı nasıl bir tavır alınmalı?
Rapor alınması, öğretmenlere karşı bir tavır olarak algılanmamalı. Pek çok öğrencinin, sınavlara daha iyi hazırlanmak için ve daha çok zaman ayırabilmek için rapor aldıkları bir gerçek. Sanırım bu durum, sistemdeki eksikliklerden kaynaklanıyor. Ben olsam öğrencimin heyecanlarını, hedeflerini ve yaşadığı stresi anlamaya çalışır; empati kurmaya öncelik verirdim. Bir anlığına da olsa kendimizi öğrencimizin yerine koyalım, anlayış göstermeye çalışalım. Unutmayalım ki hepimiz bir zamanlar öğrenciydik.

BİZE ULAŞIN