Sahte ilaca dikkat edin

Cinsel gücü artıran ilaçlarla bire bir aynı görünüme sahip kopya ilaçların satışı günümüzde yüzde 90 arttı. Merdiven altında üretilen bu ilaçlar, ölüme bile sebep olabiliyor

Aile Sağlığı Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat; aile sağlığı konusunda her tür bilginin ve tedavinin verildiği Hattat Hastanesi'nin 15'inci yılını kutluyor. Hastane; bugünlerde özellikle erkek sağlığındaki yeni sorunları çözmeye yönelik özel çalışmalar yapıyor. Bunlardan biri de cinsel gücü artırdığı iddia edilen ölümcül kopya ilaç sorunu. İnternet üzerinden kolaylıkla satın alınabilen bu ilaçlarla sadece Hattat Hastanesi değil; dünyadaki tüm uzmanlar da büyük savaş veriyor. Prof. Dr. Halim Hattat; kopya ilaçların nasıl gerçeğinden ayırt edilebileceği konusunda hayati uyarılarda bulundu. İşte Hattat'ın anlattıkları:

AVRUPA'DA YAYGIN
Kopya ilaçların üretimi ve satışı son yıllarda özellikle Avrupa ülkelerinde giderek yaygınlaştı. Amerika'da bulunan ve halk sağlığı konusunda önemli araştırmalar yapan The Centre for Medicines; 2005 yılından sonra bu tür kopya ilaçların yüzde 90 oranında arttığını belirtiyor.
Günümüzde pek çok kişi, özellikle de gençler bu kopya ilaçları internetten sipariş ediyor. Ancak hayatınızı kolaylaştırdığını zannettiğiniz bu alışverişin çok tehlikeli boyutlara gidebileceğini bilmelisiniz.

YASADIŞI MADDELER
İlaç taklitçileri; hem denetimdeki yetersizlikler, hem de yasa dışı yollar sayesinde büyük miktarlarda ürünü internet üzerinden kolaylıkla satabiliyorlar. Bunların içinde; yasadışı imal edilen aktif maddeler ve tehlikeli yan maddeler de olabiliyor.

KOPYA İLAÇ NEDİR?
Doğru maddeleri içeren ancak yanlış paketlenmiş ilaçlar.
Yanlış maddeleri ihtiva eden bazı ilaçlar.
Normalde ilaçta olması gereken aktif maddeyi içermeyen ilaçlar.
İçeriğinde yeterli miktarda aktif maddenin bulunmadığı ilaçlar.

BİZE ULAŞIN