Erken yaşta yapılan spor boy uzamasını etkiliyor

Gençlik döneminde boy uzunluğu, çocukların büyüme ve gelişmeleri konusunda aileleri en fazla kaygılandıran konular arasında yer alıyor. Çocuklukların genç yaşta başladığı basketbol ve voleybol gibi sporlar boyun uzamasına önemli bir katkı sağlıyor. Aile Hastanesi Bahçelievler Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Gökçer Uzer, boy uzamasıyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı:
Kızların boy uzaması ilk regl oldukları tarihe kadardır. İlk âdet döneminden sonra boy uzaması yavaşlar, bir-iki yıl içinde de durur. Erkekler ortalama 16 yaşına kadar, kızlar 13 yaşına kadar uzamaya devam eder.

AİLE BİREYLERİ BOY ÖLÇÜTÜ!
İdeal boy, kişinin aile bireylerinin boy ortalamasına göre tanımlanır. Ülkemizdeki boy ortalaması erkeklerde 1 metre 70 santim; kadınlarda ise 1 metre 60 santim... Avrupa ve Amerika'da ise bu ölçüler elbette daha farklı.
Ailesel etkenler ve çevresel faktörler kadar sporla uğraşmak da boy uzamasını etkiler. Spora ilkokul çağında başlanması önemlidir. Eğer bir çocuk ilkokul çağında spora başlarsa boyu daha çok uzar.
Büyüme ve gelişme döneminde, kemiklerin kalitesi bakımından kalsiyumun ve fosforun dengesi önemlidir. Kalsiyum ve fosfordan zengin besinler, hem gençlik hem de ileri yaşlarda kemik kalitesinin artmasını sağlar.
Çocukların sabah, öğlen ve akşam şeklinde düzenli bir beslenme alışkanlığının olması ve her öğünde aynı beslenme tarzında değil, farklı besin öğelerini alması boylarının uzamasında önemli bir etkendir.
BİZE ULAŞIN