Diyabet-kanser ilişkisi

Ben yaklaşık üç yıldır şeker hastasıyım. Şeker ilaçlarının kanser yaptığı doğru mudur? Ş.B./ Gaziantep

Bu konuda yapılan çalışmalar iki ana noktaya değiniyor. Bunlardan ilki, diyabetin kanser riskini artırıp arttırmadığı; ikincisi de şeker ilaçlarının kanser riski taşıyıp taşımadığıdır.

YÜZDE 20-50 ARTIRIYOR
Diyabet ve kanser arasındaki biyolojik bağ tam olarak anlaşılamasa da, yapılan çalışmalar; şeker hastalığının, karaciğer, pankreas, endometrium, kolon, meme ve mesane kanserleri riskini yüzde 20-50 artırdığını gösteriyor. Şeker ilaçlarının ise kanser yaptığını kanıtlayan kesin bulgular yok! Bir ilaç tipi için yapılan çalışmada; ilacın, mesane kanseri riskini çok hafif (1/20.000'den 7/20.000'e) artırdığı ama kalp krizi, inme ve damar hastalıklarına bağlı ölüm riskini ciddi şekilde düşürdüğü ortaya kondu. Dolayısıyla şeker hastalığınız varsa; önce kanser riskini artıran kilo fazlalığı, hareketsizlik, kötü beslenme gibi hayat tarzınızdaki yanlışları düzelterek işe başlayın.

***

Süt kalbi tehdit etmez!

2 yıl önce menopoza girdim ama hormon kullanmıyorum. Kemik erimesine karşı kalsiyum almak istiyorum ama kalbe zararlı olduğunu duydum. Süt de zararlı mı? N.K./Ankara

Son yıllardaki çalışmalar; kalsiyum desteklerinin; kalp-damar sisteminde kireçlenmeye neden olduğunu ortaya koydu. Ancak son dönemde yayınlanan ve 11 yıl boyunca yaklaşık 25 bin kişiyi inceleyen bir araştırmaya göre; günlük beslenmeyle birlikte alınan kalsiyumun olumsuz bir etkisi yok yani yağsız süt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz. Kalsiyum desteklerini ise (özellikle menopoz sonrasında hormon takviyesi almıyorsanız) mutlaka hekiminize danışarak kullanın. Osteoporoza karşı kemik yoğunluğu testi yaptırmayı da unutmayın.

***
Parmak arası terliklere dikkat!

Yazın sürekli parmak arası terlik giyiyorum. Ancak son günlerde ayaklarım çok ağrımaya başladı. Bunun parmak arası terliklerle bir ilişkisi var mıdır? A.G./İzmir

Geçtiğimiz günlerde New York'da bulunan Mount Sinai Hastanesi Ortopedi Bölümü, bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Parmak arası terlikler; özellikle uzun saatler boyunca giyildiğinde, ayakta ağrı ve sakatlanma riskini artırıyor. Bu tip terlikler doğal basış şeklini değiştirdiğinden; ayak parmakları, bilek, bacak, kalça ve hatta belde ağrıya neden olabiliyor. Dolayısıyla özellikle beton üzerinde ve spor yaparken daha destekleyici ayakkabıları tercih edin. Parmak arası terlik giydiğinizde ayaklarınıza mutlaka güneş koruma faktörlü krem sürmeyi de unutmamalısınız.
BİZE ULAŞIN