Sünnet için en uygun yaş

Sadece erkekleri değil, kadınları da kanser riskinden koruyan sünnet; 0-2 yaş arasında ya da 7 yaş sonrasında yaptırılmalı. 'Sedo anestezi' altında yapılan işlemde çocuk uyukladığı için acıyı ve operasyonu hissetmez

Medical Park Gebze Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Timurçin Ünal; ailelerin özellikle yaz aylarında yaptırmayı tercih ettiği sünnetle ilgili bilgiler verdi ve uyarılarda bulundu:

ANESTEZİ ŞART
Sünnet operasyonu; penisin uç kısmını örten derinin cerrahi bir işlemle çıkarılmasıdır. Günümüzde dünyada en çok yapılan cerrahi operasyondur. Tam olarak nerede ve ne zaman ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte; tarihçesi yazılı tarih öncesine kadar uzanmaktadır.
Temelde dinsel bir uygulama olarak bilinse de; sünnet, günümüzde tıbbi yararından dolayı da yapılmaktadır. Hatta bu nedenle birçok kişi, dini inançlarında sünnetin yeri olmamasına karşın, çocuklarını sünnet ettirmektedir. Bu operasyonun Batı toplumlarında da giderek yaygınlaştığı gözlemlenmektedir.
Sünnetin tıbbi açıdan sayısız yararı olduğu birçok araştırmada gösterilmiştir. Penis ucu temizliğinin sürekliliğini sağlamanın yanında, sünnetli erkeklerde penis başı kanseri ve eşlerinde rahim ağzı kanseri çok daha az görülmektedir. Sünnet edilmemiş kişilerde cinsel yolla bulaşan hastalıklara çok sık rastlanmaktadır.
Sünnet işlemi mutlaka 0-2 yaş arasında ya da 7 yaşından sonra yapılmalıdır. Çocuk yeni doğduğunda; penis damarları ve sinir ağı tam olarak gelişmediğinden, lokal anestezi ile sünnet işlemi rahatlıkla uygulanabilmektedir. Bu dönem sünnet işlemi için tercih edilebilir.
Sünnet, çocukların psikolojisinin bozulmaması için mutlaka anestezi altında yapılmalıdır. Operasyon; çocuklarda genel anestezi altında, yeni doğan bebeklerde ise lokal anestezi ile uyuşturarak gerçekleştirilmelidir.

24-48 SAATTE İYİLEŞİR
Sünnet sonrası iyileşme süresi her çocuğa göre değişmekle birlikte; çocuk 24 ila 48 saat içinde günlük yaşamına dönebilmektedir.

YENİ DOĞAN SÜNNETİNİN FAYDALARI

Sünnetin; bebek doğar doğmaz 20 gün içerisinde yapılmasının faydaları şunlardır:
Kanama komplikasyonunu, ileriki yaşlara göre çok daha azdır.
Çocuk operasyondan psikolojik olarak etkilenmez.
İşlem sonrası bakımı daha kolay, iyileşmesi çok daha hızlıdır.
Bu dönemde yapıldığında; ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek sünnet derisi darlığı da engellenmiş olur.

4-5 YAŞINDA SÜNNET OLMASIN
4-5 yaş sünnet için kesinlikle tercih edilmemesi gereken yaşlardır. Bu yaşlarda yapılacak bir operasyon, çocukta psikolojik açıdan olumsuz etkiler yaratabilir. Sünnet işlemi, eğer bebek yeni doğduğunda, ilk 20 gün içinde yapılamamışsa; 2 yaş öncesi bir dönemde ya da 7 yaşını geçtikten sonra yapılmasını önemle tavsiye ediyoruz.


BİZE ULAŞIN