Kızım şişman mı?

Sekiz yaşındaki oğlum 36 kilo. Doktoru "Bu kiloları zamanla verir" diyor ama ben sağlığı açısından endişeliyim. Bu ağırlığı ile şişman sınıfına giriyor mu? M.B./İstanbul

Obezite yani şişmanlık tanısını tek başına ağırlığa bakarak koymak doğru değildir. Beden kitle indeksi denilen ve kilonun boy ile birlikte hesaplanması ile elde edilen değer, bize çocuğun şişman olup olmadığını söyleyecektir.

ABUR CUBURU KESSİN
Çocuklarda boy, kilo ve kafa çevresi büyümesi daha önceden hazırlanmış tablolara bakılarak değerlendirilir. Bu tabloları kullanarak çocukların yaşıtlarına göre ne durumda olduğu söylenebilir. Asıl önemlisi ise; yine bu tabloların yardımıyla çocuğun büyümesinin takip edilebilmesidir. Sekiz yaşında ve 36 kilo olan bir erkek çocuğunun boyu 140 santimetreden kısa ise fazla kilolu demektir. Kendi doktoru tarafından değerlendirilip başka bir hastalığı olmadığı belirlenen çocuğa, abur cuburu kesmesi ve daha fazla egzersiz yapması tavsiye edilir.

***
Az su ve cilt kuruluğu

Cildimin çok kuru olmasını çok az su içmeme bağlıyorum. Yaptığım yorum doğru mudur? M.F./Samsun

Alınan sıvı, cildin canlı görünmesinde ve sağlıklı olmasında çok önemlidir ama bu durumu belirleyen başka faktörler de vardır. Ne kadar çevresel kirliliğe ve zorlu doğa şartlarına maruz kaldığınız, güneş ışığının yıkıcı etkilerinin cildinizi ne miktarda etkilediği gibi. Bunların yanında kalıtsal faktörler de hesaba katılmalıdır. Saç ve göz renginizin ne olacağı önceden nasıl belirleniyorsa, cildinizin de yağlı mı, yoksa kuru mu olacağı bir dereceye kadar anne-babanızdan aldığınız şifrelere göre belirlenir. Bu nedenle sağlıklı cilt için saydığım olumsuzluklardan değiştirilebilenlere müdahale etmek gerekir. Fazla güneş altında kalmamak, şiddetli soğuk, sıcak ve rüzgardan kaçınmak, sigara içmemek gibi... Yeterli miktarda su içmek de cildiniz için yapacağınız iyi şeylerden birisidir.
***
Tekrar kuduz aşısı olmalı mıyım?

Geçen sene beni bir sokak köpeği ısırdı ama hemen tam doz kuduz aşısı yaptırdım. Geçen hafta bir tanesi daha ısırdıktan sonra kaçtı. Tekrar yaptırmam gerekir mi? A.I./Bursa


Kuduz aşısı uygulamaları, coğrafi bölgeye, yapılan aşının türüne ve klinik tecrübelere göre farklılıklar gösterir. HDCV ( Human Diploid Cell Vaccine) denilen ve insan hücre kültürlerinde üretilen modern aşılar çıkmıştır. Bu aşıların yan etkileri, erken örneklere göre çok azaltılmış ve koruyuculukları artırılmıştır. Bir yıl öncesine kadar aşılanmış kişilerde tekrar kuduz bulaşma riski olabilecek şüpheli bir temas olursa, ilk ve üçüncü gün iki doz aşı daha önerilmektedir. Başlanılan aşı programı, basit şikayetler yüzünden kesilmemelidir.
BİZE ULAŞIN