Güneşe karşı özel lens

Kontak lens kullananların sayısı her geçen gün, özellikle de yaz aylarında artıyor. Bu dönemde güneş gözlüğü takmak isteyenler numaralı gözlüklerden kurtulmaya çalışırken, UV ışınlarını bloke eden yeni lensler de göz sağlığını düşünenlerin tercihi oluyor

Dünyada kontakt lens kullananların sayısı her geçen gün artıyor. Lenslerin gözlüğe oranla kullanım kolaylığı ve rahatlığı, bu artışın en önemli nedeni. Bazı kişiler ise gözlük takmayı sevmiyor hatta gözlükle görüş alanları sınırlanıyormuş gibi hissediyor. Gözlüğün kış aylarında yağmur, yaz aylarında ise ter ve buğulanma nedeniyle rahatsızlık vermesi de kontakt lenslerin numaralı gözlüklerin yerini almasını sağlıyor. Ayrıca günümüzde lenslerin bakımının kolaylaşması, tek günlük lenslerin de satılması, kontakt lense tereddütle yaklaşanların bile rahatlamasını sağlıyor.

ESTETİK KAYGILAR ROL OYNUYOR
Özellikle bu dönem, yani yaz aylarıyla birlikte, güneş gözlüğü takmak isteyenler de numaralı gözlüklerinden kurtulmak istiyor ve kontakt lense geçiş yapabiliyor. Sağladığı hareket özgürlüğü dışında, estetik kaygılar da kişilerin kontakt lense yönelmesinde önemli bir rol oynuyor. Gözlük takmayı sevmeyen, gözlükle kendini güzel bulmayan kişilerin yanı sıra renkli lens kullanarak dış görünümünde değişikliğe gitmek isteyenlerin sayısı da bir hayli fazla.

GENÇ YAŞTA BAŞLAMAK LAZIM
Ancak lens kullanmayı düşününenlerin büyük bir bölümünün önünde çok basit bir engel var: Parmaklarını gözlerine değdirmek. Lens kullanmak isteyenlerin yüzde 43'ü gözlerinin içine parmak sokma düşüncesinden korktuklarını söylüyor. Bu nedenle uzmanlar, kontakt lense başlama yaşının çok önemli olduğunu vurguluyor. Genç yaşta kontakt lens takmaya ve çıkarmaya alışan kişiler; uzun yıllar boyunca hiçbir şikayet yaşamadan lens kullanabiliyorlar. Zaten kontakt lens tercih edenlerin çoğu da kullanmaya başladıktan bir süre sonra artık gün içinde lenslerini neredeyse hiç hissetmediklerini belirtiyor.

GÜNEŞ IŞINLARI GÖZLERİ YAŞLANDIRIYOR
UV BLOKE EDİCİ LENSLERLE GÖRME KALİTENİZİ KORUYUN
UV bloke edici özellikli lensler sayesinde lens kullanımı için bir neden daha ortaya çıktı çünkü güneşin zararlı etkilerinden sadece cilt değil, gözler de nasibini alıyor. Güneşten gelen UV ışınları gözdeki renk pigment yoğunluğunu azaltan en önemli etkenlerden biri. Bu da gözün yaşlanmasına ve görme kalitesinin düşmesine neden oluyor.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ İLE BİRLİKTE...
Kontakt lens kullanımı sadece görmedeki bozukluğu düzeltmekle kalmıyor, doğru lens seçimi ile gözleri UV ışınlarının etkilerinden de koruyor. Gözlerinizi UV ışınlarından tam koruyabilmeniz için UV korumalı güneş gözlüğü, geniş kenarlı şapkalar ve UV-bloke edici kontakt lensleri birlikte kullanmanız gerekiyor.
Kontakt lenslerin UV ışınları üzerindeki olumlu etkisini kanıtlamak üzere yapılan ve yaklaşık 5 yıl kadar süren araştırmada deneklerin yarısı UV-bloke özelliği tam olan, diğer yarısı ise UV-bloke özelliği en düşük olan kontakt lensleri kullandı. 5 yıl sonunda yapılan ölçümlerde ikinci grupta yer alan ve UV-bloke edici özelliği en düşük olan lensleri kullanan kişilerin gözlerindeki renk pigment yoğunluğunda çok daha fazla azalma olduğu görüldü.

BİLMENİZ GEREKEN PÜF NOKTALARI
Dünya Göz Hastanesi'nin yayınladığı Vision dergisinde lens kullanımının püf noktaları şu şekilde anlatılıyor:

LENS ÇIKARMA YÖNTEMİ
Ellerinizi yıkayıp iyice kurulayın.
Yukarı bakın ve işaret parmağınızı lensin alt kenarına yerleştirin. Lensi, gözünüzün renkli kısmından aşağıya doğru çekin ve baş parmağınızla işaret parmağınız arasında hafifçe sıkıştırarak çıkarın. Bunu yaparken tırnaklarınızı kullanmaktan kaçının.


BİZE ULAŞIN