Taşıyıcı kocanın aşılı karısı

"10 aylık evliyim; eşim Hepatit B taşıyıcısı. Ben de aşılarımı evlenmeden önce oldum ve kontrollere gidiyoruz. Başka bir şey yaptırmama gerek var mı?" A.L./Bolu

Sizin Hepatit B'ye karşı aşılı olmanız ve bu aşılama sonucu bağışıklığın gelişmesi kendi korunmanız için yeterlidir. Bildiğiniz gibi Hepatit B'ye karşı bağışık olmak, hastalıktan yüzde 100 korunmak anlamına gelir.

BAĞIŞIKLIK OLMAYABİLİR
Dikkat ederseniz, aşı olmayı ve bağışıklık kazanmayı ayrı ayrı vurguluyorum. Çünkü aşı olanların küçük bir kısmında bağışıklık gelişmiyor. Her ne kadar son yaklaşım, yapılan aşının tekrar dozlarının gerekmediği yönünde ise de, sizin gibi devamlı virüsle karşılaşmak durumunda olan birisi için en azından 10 yılda bir bağışıklık düzeyine bakılıp gerekirse bir doz aşı yaptırmakta fayda var.

Şeker düşmesine dikkat!
"Şeker hastasıyım ve bu Ramazan oruç tutmak istiyorum; nelere dikkat etmeliyim." S.T./Muğla

Şeker hastalığı denilince akla ilk şekerin yükselmesi gelir; fakat özellikle şeker tedavisi görenlerde hipoglisemi, yani şekerin düşmesi daha dikkatle izlenmelidir. Baş dönmesi, titreme, terleme, göz kararması gibi belirtilerle kendini ortaya koyan şeker düşmesi; bazı hallerde yaşamı tehdit edici olabilir ve müdahale gerektirir. Oruç tutarken gıda alımına uzun süre ara verilmesi hipoglisemi riskini artırır. Eğer işin içine iftara yakın zamanda yapılan fiziksel aktivite de girerse, şekerin düşme ihtimali daha da artar. Oruç tutanlar mutlaka sahur yapmalı, tüm gün yiyemediklerini iftara sığdırmaya çalışmamalı, onun yerine yiyeceklerini iftar ve sahur dahil olmak üzere üçdört öğüne bölüp tüketmelidir.

ORUÇ RİSK TEŞKİL EDER
Oruçluyken aşırı bedensel güç harcamaktan kaçınmak da gerekir. Unutulmamalı ki oruç; şeker hastaları için hastalıkları açısından risk teşkil eden bir süreçtir ve bu zamanın zarar görülmeden geçirilebilmesi için ilaçların değiştirilmesi- düzenlenmesi de dahil bazı ayarlamalar yapmak gerekir.

Aftı evde tedavi edebilirsiniz
"Ağzımda çok sık aft çıkıyor, tedavisi için doktora gitmeden yapabileceğim bir şey var mı?" Z.G./İstanbul

Sizin evde kendi başınıza yapabileceğiniz tedaviler var. En kolayı; bir bardak su içinde bir çay kaşığı tuzu eritip bununla günde üç-dört kez gargara yapmak.

DOKTOR GÖRÜŞÜ ALIN
Bunun yanında ağrıyı kesecek yüzeysel uyuşturucu kremlerin, özellikle yemek yerken faydası vardır. Eczanede reçetesiz satılan antiseptik ilaçlar tedavide kullanılabilir. İyileşmeyen aftların tedavisine ise, doktor görüşü alındıktan sonra, ağızda hemen dağılmayan kortizonlu merhemlerle devam edilebilir. Başka uygulamalar gerekiyor ise mutlaka bir hekime danışılmalı. Çünkü asıl sebebe yönelik tedavilerin zamanı gelmiş demektir ve bunlar arasından doğru seçimi ancak bir uzman yapabilir.
BİZE ULAŞIN