Esmere lens sarışına ise lazer

Gelişen teknoloji, yakını görme bozukluğu için birçok tedavi yöntemi sunuyor. Göz doktoru Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu; tedavi yöntemleri seçilirken, kişinin öncelikle göz renginin dikkate alındığını söylüyor

40'lı yaşlarda ortaya çıkan yakını görememe sorununun tedavisi için hangi tekniğin kime uygulanacağı hâlâ tartışma konusu... Florence Nightingale Hastanesi Göz Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu, yakın gözlüklerinden kurtulmak isteyenler için dünyadaki son yenilikleri anlattı:
Neden bazı kişiler lazerle yakın gözlüğünden kurtuluyor da bazılarına lazer uygulanamıyor?
40 ve 50'li yaşlardaki hipermetroplar, tedavide lazerden yararlanırlar. Özellikle sarışın ve mavi gözlü olanlara lazer tedavisi öneriliyor. Esmerlerde ise öncelikle kontakt lens tercih ediliyor. Tedavide kişiye özel alternatifler sunuluyor.

KİŞİYE ÖZEL MERKEZ
Yakın görme tedavisi kişiden kişiye değişiyor mu?
Evet, değişiyor. Öyle olmasaydı herkese tek bir tedavi yöntemi uygulanırdı. Yakın görmedeki mekanizma tamamen farklı olduğu için kişiye özel yaklaşım gerekir.
Neden bazı insanlar gözlüksüz yakını görürken, bazıları gözlük takmak zorundadır? Lazer herkese uygulanıyor mu?
Yakın gözlüğü kullanma meselesi kişiye özel bir uygulama. Bizim Yakın Görme Merkezi'mizde, lazer dahil tüm işlemler çok hassas testlerden geçirilerek yapılıyor. Kişiye en uygun tedavi yöntemi tespit edilerek rahatsızlığı ortadan kaldırılıyor. Bunların yarısından fazlası lazer ile tedavi edilebilir.
Yakın görme sorunu yaşayan kişinin numarası ilerler mi?
Yakın görme bozukluğu, merceğin esnekliğinin kaybından oluşur ve 60 yaşında esneklik tamamen kaybolur. Buradan da anlaşıldığı gibi numara ilerler; gözlük numarası 60 yaşına kadar artış gösterebilir.
Bazen, "Anneannem aniden yakın gözlüksüz okumaya başladı" diye duyarız. Bunun nedeni nedir?
Evet, bu durum sıklıkla karşımıza çıkar ve 70'li yaşlardaki hastaları mutlu eder ama biz göz doktorları içinse kataraktın yola çıktığının işaretidir. 70'li yaşlarda yakını gözlüksüz okumaya başlarsanız, bilin ki kataraktınız olgunlaşıyor. Farkında olmadan yakın düzelirken uzak bozulmaya başlar. Bu durum bir gözde oluşursa; kişi bir gözüyle uzağı, bir gözüyle yakını görmeye başlar ve ne yakında, ne de uzakta gözlük kullanma ihtiyacı duymaz. Biz bu sorunu, monivision tedavisinde doğal yaşamdan kopyalayarak, yapay olarak gideriyoruz.
Uzağı görmede de problemi olan bir kişi gözlük seçerken uzak-yakın bir arada mı, yoksa sadece yakın gözlüğü mü kullanmalı?
Bütün günü masa başında çalışarak geçiriyorsa, sadece yakın gözlüğü kullanmak daha mantıklı. Bunun dışındaki durumlarda uzakyakın bir arada gözlük kullanılabilir. Bu iki tip gözlüğün birbirine karşı sağlık açısından veya gözü yorma açısından üstünlüğü yoktur.
Yakın için yaptırılan lazer ameliyatı sonrası katarakt ameliyatı olunabiliyor mu?
Katarakt en sık görülen problemlerden ve lazer sonrası katarakt ameliyatı açısından hiçbir problem yok. Çünkü katarakt gözün içinde yapılan bir işlemdir ve lazer operasyonundan etkilenmez.
Ne kadar geç gözlük takarsak o kadar iyi mi?
Evet, zira insan güzele çabuk alışır. Ne kadar erken yakın gözlüğü takarsanız, o kadar yakını güzel görürsünüz ve gözlüksüz bakmamaya çalışırsınız.

BİZE ULAŞIN