Burundan tüple gelinlik diyeti

Vücut için gerekli proteinlerin burundan tüple verildiği 'diet tube' adlı yöntem çok yakında Türkiye'de olacak. 24 günde 10 kilo verdiren bu uygulamaya gelin adayları rağbet gösteriyor

Gelinliğin içinde daha formda görünmek isteyen gelin adaylarının rağbet gösterdiği 'diet tube' adındaki yöntem çok yakında Türkiye'de de olacak. 24 günde 10 kilo verdiren bu yöntemde; aminoasitler ince bir tüple burundan vücuda iletiliyor. Burundan beslenme esasına dayalı bu uygulamayı gerçekleştirecek olan Doç. Dr. Yunus Yavuz konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

KİLODA ÜST SINIR YOK
Diet tube kimler için uygun değildir?
Böbrek yetmezliği olanlara, insülin kullananlara, karaciğer ve kalp problemi olanlara, anoreksiklere uygulanamaz.
Burundan tüple beslenme sırasında zorlananlar olmuyor mu?
Ben zorlananı görmedim ama bu süreçte mide bulantısı, baş dönmesi gibi birtakım refleksler oluşabilir. İlk günlerde yorgunluk hissi de görülüyor ama hastanede kalmaya sebep olacak bir durum değil.
Kilo ile ilgili bir sınırlama var mı?
Hayır, yok! Aşırı kilolularda yöntem aşamalı uygulanıyor. Tüpün yanında beslenme ve spor da veriliyor. Vücut ilk olarak kasları yakmaya eğilimlidir. Düşük kalorili bir diyetin sonucunda kas kaybı ortaya çıkar. Ancak burada protein kullanıldığından yağ kaybı görülür.
Diyetlerle ve mide kelepçeleriyle karşılaştırıldığında, 'diet tube'un avantajları ve dezavantajları neledir?
Öncelikle bu işlemde tokluk duygusu söz konusu. Bu nedenle kimsede 'yemek yememek zorundayım' hissi yok! Ameliyat olmaması da kişileri çok rahatlatıyor. Sizi kontrol eden bir mekanizma var ve beslenmenizi ayarlıyor. Kısacası zorlanmıyorsunuz.
Verilen kilolar aynı hızla geri alınmıyor mu?
Düzenli olarak spor yapılırsa ve beslenmeye dikkat edilirse böyle bir durumla karşılaşılmaz.
Kısa zamanda bu kadar fazla kilonun verilmesi sağlığa zararlı değil midir?
Tüp 24 gün burunda takılı kalıyor. Bu çok kısa bir zaman değil aslında ve herhangi bir ilaç da kullanılmıyor. Bu süre zarfında ve sonrasında ne gibi komplikasyonların görülebileceği araştırıldı. Yapılan testler sadece mide bulantısı, baş dönmesi gibi ufak sorunların olduğunu gösterdi. Kişi o tüpe alışamıyorsa tatil yapması daha iyi olur.
tü p rahatsız etmiyor
Burunlarına tüp takılanlar rahatsızlık hissetmiyor mu?
Hayır, tüp çok yumuşak ve 2 milimetre boyutunda. İnce bir tel yardımı ile takılıyor, kişiye hiçbir rahatsızlık vermiyor. Ancak mesela hapşurunca yerinden oynayabilir. Bu gibi durumlarda el ile ittirilmesinde bir sakınca olmaz, sadece doğru yere takıldığından emin olunması gerekir

EN FAZLA ÜÇ KEZ UYGULANIR
Erkeklerin de rağbet gösterdiği bu işlem en fazla üç defa uygulanabilir. Ancak her uygulamadan önce iki hafta ara verilmesi şarttır. Altı ay içinde üç defa 'diet tube' uygulanabilir. Eğer kişi tedaviye uyum göstermiyorsa ya da kilo veremiyorsa, ikinci kez de uygulanmamalıdır.

BİZE ULAŞIN