İstanbul'da oruç daha mı sevap?

Trafik yüzünden eve dönüşüm iki saatimi alıyor. Diğer sürücülerin anlayışsızlığı da beni bitiriyor. İstanbul'da oruç tutmak daha mı çok sevap kazandırır? M.F./İstanbul

Şehirlerin ayrı birer sevap katsayısı var mıdır bilmiyorum ama varsa İstanbul'unki kesinlikle en yüksek olmalı...

KİLO BAŞINA 30 ML. SU
İstanbul stresinin en kuvvetli öğesi olan trafik; düşük kan şekeri nedeniyle bitkinleşen oruçluyu iyice çıldırtıyor. Günlük yaşamın bu yan etkilerinden korunmanın yolu uygun beslenmeden geçer. Dikkat eksikliğinin ana sebebi; düşük kan şekeri, yeterli sıvı almamaya bağlı dehidrasyon ve tansiyon düşüklüğüdür. Bu nedenle Ramazan'da sahuru atlamamak gerekir. Her ne kadar zaman zaman uyku daha tatlı gelse de; konsantrasyonun iyi olması ve metabolizmanın hızlı çalışması için bu öğünde yeterli miktarda gıda alınmalıdır. Yeterli su ve tuz alınmamasına bağlı şikayetleri gidermek için de; iftardan sahura kadar kilo başına en az 30 mililitre sıvı tüketilmelidir.


***

Hepatit C nasıl bulaşır?

Nişanlım bana Hepatit C taşıyıcısı olduğunu söyledi. Hastalık bana acaba hangi yolla bulaşabilir? B.U./Van

Sizin sorunuzdan, "Aynı evi paylaşan insanlar birbirine C tipi mikrobik sarılık bulaştırır mı?" diye merak ettiğinizi anlıyorum. Hepatit C, Hepatit B ile karşılaştırıldığında bulaşması daha zordur. Günlük yaşam içerisinde sarılmakla, tokalaşmakla, hapşırmakla, öksürmekle, yanağa öpücük kondurmakla ya da bardak paylaşmakla bulaşmaz. Hepatit C ancak şu yollarla bulaşabilir:
Hepatit C hastası ya da taşıyıcısıyla korunmasız cinsel ilişkiye girilirse.
Böyle bir kişinin salya, meni gibi vücut sıvıları alınırsa.
Hasta bir kişiye kullanılan iğne ya da cerrahi alet, sterilize edilmeden kullanılırsa.
Kanla ya da vücut sıvıları ile bulaşmış tıraş bıçağı ya da diş fırçası paylaşılırsa.
Kontrolsüz yerlerde manikür, pedikür ya da dövme yaptırılırsa...
***
Göz tansiyonu riskim var mı?

Babamda glokom hastalığı var. Bu rahatsızlık bende de olabilir mi, bir tarama testi yaptırmalı mıyım? N.S./Bolu

Glokom (göz tansiyonu), göz sinirine basınçla zarar vererek körlüğe sebep olabilen bir hastalıktır. 'Primer açık açılı glokom' en sık görülen tiptir. Bu çeşit glokom çok geç oluncaya kadar belirti vermez. Yükselen basınç düşürülerek körlükten korunulabilir. Ne sıklıkta göz basıncınızın ölçüleceği yaşa ve risk faktörlerine bağlıdır. 60 yaşından büyük olmak, ailede glokom hikayesinin bulunması, gözün yaralanması ve uzun süreli kortizon kullanımı risk faktörleri arasında. Risk taşımayan ve 40 yaşından küçük olanlar, dört yılda bir göz tansiyonlarına baktırmalı.
BİZE ULAŞIN