Uzun ve sağlıklı bir yaşam için karnosin desteği

Kırmızı et ve tavuk eti gibi hayvansal gıdaların içinde bulunan karnosin maddesi kanserden koruyor. Bu yararlı madde ayrıca vücudu yeniliyor, kan damarlarını, böbrekleri ve kalp kasını koruyor, obezite riskini azaltıyor ve yaşam ömrünü uzatıyor

Uzun ve sağlıklı bir ömrün sırrı doğru beslenmede yatıyor. Özellikle bazı gıdaların düzenli olarak tüketilmesi hem uzun bir yaşama sahip olmada, hem de kanserden korunmada hayati önem taşıyor. Kırmızı et ve tavuk eti gibi hayvansal gıdaların içinde bulunan karnosin maddesi de yaşlanma karşıtı etkileriyle uzun bir ömür vaat ediyor. Karnosin; DNA hasarının önlenmesinde, dokuların ve organların korunmasında son derece etkili.

YAŞ ARTTIKÇA SEVİYE DÜŞER
Yaş ilerledikçe, vücuttaki karnosin seviyesi düşüyor. Bu durum, kalp sorunlarına, metabolik bozukluklara ve kansere zemin hazırlıyor. Doğal bir anti-aging maddesi olan karnosin; vücudun yenilenmesi ve yaşam kalitesinin artması için savaşıyor. İnmeye de engel olan bu madde, kalp kasını ve kan damarlarını koruyor. Diyabet ve böbrek hastalığı riskini minumuma indiriyor, böbreklerin de yüksek glukozun zararlı etkilerinden hasar görmesini engelliyor. Göz sağlığında da yararlı olan karnosin, kataraktı önlüyor.

EGZERSİZE KATKI SAĞLAR
Öte yandan karnosin takviyesi egzersiz performansını da artırıyor. Çünkü bu madde kas yorgunluğuna iyi geliyor. Öte yandan karnosin eksikliği kanserli tümörlerin oluşması riskini artırırken, obezite ve nörodejeneratif bozukluklara da neden olabiliyor.

E VİTAMİNİ MEME KANSERİNDEN KORUR

A vitamini ağız, dil ve deri kanserlerinde yarar sağlıyor.
B12 vitamini, mide kanserinde anemiyi (kansızlığı) önlüyor.
10 GR C VİTAMİNİ
C vitamini; kanserden koruyucu olarak 1950'li yıllarda bile günde 10 gram tavsiye ediliyordu. Bu görüş hâlâ geçerliliğini koruyor.
Ender görülen bir kanser türü olan testis kanserinde; çinko, C vitamini, selenyum ve bakır yarar sağlıyor.
D vitamini son zamanlarda mucizevi bir vitamin olarak görülüyor. Meme, prostat, baş-boyun kanserlerinin tedavisinde önemli rol oynuyor. Günde 800 ünite alınması gerekiyor.
E vitaminin üç çeşidi vardır; Alfa, Beta ve Gamma... Gamma'nın prostat kanserinde faydalı olduğu görülmüştür.
Memelerinde fibro kistler bulunan kişiler meme kanserinden selenyum ve E vitamini alarak korunabilirler.
Günümüzde yapılan son araştırmalar ise K2 vitamininin karaciğer kanserlerinde faydalı olduğu, folik asidin ise kolon kanserlerinden koruduğunu göstermiştir.

MELATONİN ALIN!
Kanserden koruyan maddelerden biri de melatonindir. Gece yatmadan 15-20 miligram alınması tavsiye ediliyor. Yapılan araştırmalar; gece yatmadan alınan melatoninin, beyin tümörleri üzerinde çok etkili olduğunu gösteriyor. Beyin tümörlerinde ayrıca selenyum, E vitamini ve Omega-3 desteği de öneriliyor.

YEŞİL SEBZE TÜKETİN
Selenyum içeren meyve-sebzeler sağlıklı bir yaşamda büyük rol oynuyor. Kansere karşı koruyucu özelliği de olduğu bilinen selenyum; DNA tamiri için de çok önemli sayılıyor. Selenyum eksikliği, karaciğer kanserine sebep oluyor. Vücudunda yüksek oranda selenyum olanlar, kansere yüzde 30 oranında daha az yakalanıyor. Bu faydalı mineral yeşil sebzelerde bol miktarda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN