Torunlarınızla oynayarak fit kalabilirsiniz!

Emeklilik döneminde sağlıklı olabilmeniz için küçük ama etkili önlemler alabilirsiniz: Maaşınız spor salonuna gitmenize yetmiyorsa üzülmeyin! Çünkü yaşlılar için en ideal egzersiz alanı ev olabilir. En etkili egzersiz ise torunlarınızla oynamaktır. Böylece hem mutlu, hem de fit olursunuz! Beslenmenizde ise kurubaklagillere yer vermelisiniz

Medical Park Göztepe Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Enver Göncüoğlu; emeklilere sağlıklı yaşamla ilgili tüyolar verdi:
Yaşla birlikte vücut ağırlığı kadar, kas-yağ oranları da yağ lehine bozulur ve kas kitlesinde belirgin azalma başlar. Bu yüzden kilo kaybı için fazla kalori kısıtlaması; kas kitlesinde de azalmalara neden olabileceğinden, yaşlılara tek başına önerilmez.
Başka bir hastalık nedeniyle protein kısıtlaması gerekmiyorsa; kilo başına 1.2 gram protein alımı, vücut kas kitlesinin korunmasını sağlayacaktır.

BİSİKLETE BİNİN
Egzersiz; kilo kaybı sağlamasa da kan basıncında azalma, faydalı kolesterolde (HDL) artma, zararlı kolesterolde (LDL) düşme sağlamaktadır. Egzersiz, kemik kitle kaybını da önler. Kas gücünün artışı, tüm eklemlerin fonksiyonunu da düzeltir. Dolayısıyla yaş, tek başına güç egzersizi yapmaya kesinlikle mani değildir.
Egzersizin ayrıca depresyon belirtilerini azalttığı; uyku ve bağırsak hareketlerini düzenlediği de bilinmektedir. Spor, özellikle Tip 2 diyabetlilerde, azalmış olan insülin hassasiyetini de artırır. Kullanılan insülin ya da diyabet ilaçlarının dozlarında ya da sayılarında da azalma sağlayabilir.
Egzersiz kapasitesinde yüzde 10 oranında bir artış bile, yaşlıların yaşam kalitesine ve birilerine bağımlı olmadan hareket edebilme yeteneğine çok büyük katkı sağlamaktadır. Daha hareketsiz hastalarda bunun etkisi çok daha belirgin olmaktadır.
Kalp ve akciğer kapasitesinin, dolayısıyla egzersiz kapasitesinin artırılmasında; yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme gibi faaliyetler çok faydalıdır.

D VİTAMİNİ ŞART
Akıp giden yıllarda vücudun en fazla hasar gören bölümü olan kemiklerinizi güçlü tutabilmeniz için tek başına kalsiyum almanız yetmez; D vitaminine de önemli ölçülerde ihtiyacınız var. Çünkü 50 yaşından sonra kalsiyum gibi D vitamini ihtiyacımız da artmaktadır. Öte yandan yeterli miktarda D vitamini sentezi için; haftada yaklaşık 20-30 dakika ellerinizi ve yüzünüzü güneşlendirmelisiniz. Eğer güneş ışığı alamıyorsanız, bir hekim kontrolünde olması şartıyla D vitamini takviyelerinden de faydalanmalısınız.

EVDEKİ ENGELLERİ KALDIRIP YÜRÜYÜŞ YAPIN
Çoğu yaşlı hasta için evinin yakınlarında yürüyüş yapabileceği bir parkur yoktur. Bu durumda eve yakın bir yerde, geniş kaldırımı olan bir yer seçilebilir.
Çok yaşlılar için en ideal egzersiz alanı evdir. Bu durumda ev çok iyi şekilde havalandırılmış olmalıdır. Evdeki engeller kaldırılarak bir yürüme yolu da oluşturulabilir.
Eğer kas-iskelet sistemine ait hastalıklardan dolayı yürünemiyorsa; oturarak hatta yatarak da kol, bacak ve karın kasları çalıştırabilir.


BİZE ULAŞIN