Yüz naklinde mükemmellik tehlikeli ve gereksizdir!

Yüz naklinde amacın hastanın toplum içine çıkabilmesi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Murat Topalan: Mükemmel bir yüz de yapılabilir ama bu durumda riskler artar; yüz, nakil işlemini reddedebilir!

Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Estetik, Plastik ve Onarım Mikrocerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Murat Topalan; yüz nakliyle ilgili soruları yanıtladı:

Dünyada ve Türkiye'de en başarılı bulduğunuz yüz nakilleri hangileri?
Bugüne kadar dünyada 20'den fazla, Türkiye'de ise dört tane nakil yapıldı. Amerika'dan gelen son nakil görüntüsü hoşumuza gitti ama medyada paylaşılan fotoğraflar ne kadar gerçekçidir bilmiyorum. Hastaların bilimsel ortamlardaki görüntülerine bakmak lazım. Fransa'da ilk yapılan nakil çok tartışıldı. O olguda; nakil olmadan da onarımın yapılabileceğini düşünüyorduk. Hasta seçimi bu anlamda çok önemli. Ülkemizdeki nakiller de çok çok başarılı oldu. Sonuncusu; en kapsamlı olanıydı. Saçlı deri, kulak, boyun, ağız çevresi, dudaklar, göz kapakları, gözyaşı kanalı ve kaşlar aynı anda transfer edildi. Gazi Üniversitesi'nde ise üç boyutlu onarım yapıldı. Bence hasta seçimleri çok iyiydi...

GÜZELEŞTİRME DEĞİL!
Yüz, nakli reddederse ne olur peki?
Bunu düşünmek bile istemiyoruz. Eğer reddedilirse; deri yamaları konulur, onarımlar yapılır yani o zaman başladığımız noktaya dönmek zorunda kalabiliriz. Reddedilme de bir travmadır ama hastalar bu ihtimali kabul ediyorlar. Temel prensip şudur; en kaliteli onarım, en büyük risk taşıyandır. B planında daha az riskli bir şey seçersiniz ama bu kez de kalitesi düşer. Reddin önlenmesi hastanın hep göz önünde olması ile mümkündür. Hastalar da artık bilinç kazanıyor ve herhangi bir değişiklikte hemen doktorlarına müracaat ediyorlar. Kızarıklık bile olsa, doktora gidiyorlar. Bu nedenle hastalar hastaneye yakın yerlerde yaşamalı.

Sizce yüz nakli sadece tek bir hekimin elinden mi çıkmalı?
Cerrah, yüz naklinin her aşamasını yapabilmeli, o kadar enerjisi de olmalı. Aslında cerrahın yaşadığı stres; bu işi çekici hale getiren tek şeydir.

Ne kadar zaman sonra tam anlamıyla bir yüz yapılabilecek?
Mimiklerin oluşması, her şeyin tam anlamıyla oturması biriki seneyi alacaktır.

Nakilden sonra şekillendirme ameliyatları yapılıp mükemmel yüzler yaratılmalı mı?
Gerekirse yapılabilir. Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullananlar için her anestezi risk taşır. Burada hedef şu olmalı; toplum içine rahatsız olmadan çıkabileceği bir görüntüsü olmalı. Yoksa güzelleştirmek falan değil.

ÇOLAK'IN YÜZÜNÜN SAĞINDA BENİM DE İMZAM VAR!
Siz de yüz nakli ameliyatına girdiniz. Sadece izlediniz mi, yoksa sizin de herhangi bir katkınız oldu mu?
Çok mutluyum, Turan Çolak'ın ameliyatına katkım oldu. Bu fırsat için Dr. Ömer Özkan'a teşekkür etmeliyim. Yüzü almaya Ömer Hoca ile Antalya'dan arkadaşlar gitti. "Vericiyi alıyorum" demesiyle birlikte, biz de hastanın yüzünü hazırlamaya başladık. Geldiği zaman da yüzün yerine konulmasında, damarların ve sinirlerin dikilmesinde katkım oldu. Sağ yüz sinirini diktim.

RUTİN HALE GELMESİ İÇİN DEVLET DESTEĞİ ŞART!
5-10 yıl sonra bu nakiller artık rutin ameliyatlar haline gelecek mi?
Aslında o kadar zamana bile gerek kalmayabilir; bu iş artarak devam edecek. Doğru hasta seçimi ile tartışmalara yer bırakmayacak şekilde pek çok insana umut olacak. Ameliyatların rutin hale gelebilmesi için ciddi anlamda devlet desteği şart. Hastaların ciddi ekiplerle, ciddi merkezlerde ömür boyu takiplerinin yapılması gerekiyor. Onlara uzun süre yaşayabilecekleri temiz ve modern bir ortam sağlamak zorundasınız. Hastanın gözünüzün önünde olması gerekiyor. Her şeyden önce sağlıklı beslenmeleri çok önemli. Bunların sağlanabilmesi için ekonomik olarak devlet desteği şart!

VERİCİ İLE ALICI ARASINDA YAŞ FARKI OLMAMALI!
Yaşlı bir yüz nakledildiyse, botoks ile gençleştirilebilir mi?
Böyle bir şey söz konusu olamaz! Yaşlı bir yüz naklediliyorsa, doğru bir ameliyat olduğunu düşünmüyorum.

Yaşlıdan gence, gençten yaşlıya nakil yapıldığı zaman bu ileride sorun yaratır mı?
İdeal olanı yaşın ve yıpranmışlığın birbirine uymasıdır. Irk anlamında rengin ve cinsiyetin de kesin olarak uyması gerekir. İki yüz arasında bir armoni olması lazım. Eğer yarım yüz nakli yapıyorsanız, bu çok daha da önemli hale geliyor.

ORGAN BAĞIŞINI ARTIRDI!
Türkiye'nin estetik cerrahide geldiği son nokta yüz nakilleri mi?
Son nokta diye bir şey yok! Estetik ve plastik cerrahinin en önemli özelliği; büyük bir vizyonun ve yaratıcılığının olması. Düşünürsek; yüz nakli hayalken gerçek oldu. Her gelinen nokta yeni bir başlangıç olacak, geliştikçe farklı noktalara gidecektir.

Sizce yapılan başarılı yüz nakilleri organ bağışlarını artırdı mı?
Kesinlikle artırdı. Uygun hasta seçimi ve doğru uygulamalar beraberinde başarıyı da getirdi. Başarılı olan yüz nakilleri, diğer organ bağışlarına da olumlu etki yaptı. Bunda medyanın da desteği göz ardı edilemez.

BİZE ULAŞIN