Türkler şanslı ciltleri zor kırışıyor

Birçok ünlünün yüzünü yeniden yaratan Prof. Dr. Onur Erol, Türkler'in cilt açısından çok şanslı olduğunu söylüyor: Irk olarak Türkler'in cildi dayanıklı, sert ve yıpranmalara karşı dirençlidir. Kendimizi şanslı sayabileceğimiz bir cildimiz varken, onu kötü ellere teslim etmemeliyiz!

Onep Başkanı, Plastik Cerrah Prof. Dr. Onur Erol cilde uygulanan estetik yöntemlerle ilgili sorularımızı yanıtladı:

Çok fazla estetik yaptıran kadınların, özellikle de göz önünde olanların yaptırdıkları estetikleri anlıyoruz. İyi estetik anlaşılmaz mı?
O estetikler kalıcı maddeler ile yapılanlardır. Bir de kötü yapılırsa, çok kötü görünen insanlar ortaya çıkar ve birçok hastada cilt reaksiyonları görülür. Tabii öncelikle tercih ettiğimiz yöntem; kendi dokularının (yağ, doku kokteyli) aşılanması ile elde edilen güzelliktir.

Biz Türkler'in cildini nasıl buluyorsunuz?
Irk olarak Türkler'in cildi dayanıklı, sert ve yıpranmalara karşı dirençlidir. Anglosakson ırkında cilt yapısı daha ince, kolajen açısından fakir ve bu nedenle daha yumuşaktır. 30-36 yaşlarına kadar pırıl pırıl olan bu ciltler erken kırışır ve sarkar. Kendimizi şanslı sayabileceğimiz bir cildimiz varken, onu kötü ellere teslim etmemeliyiz.

DUDAK ZAMANLA İNCELEBİLİR
Dudak estetiği ne zaman gereklidir?
Bazı kişilerin genetik olarak dudakları sarkıktır. Bunlar, ameliyatsız ve izsiz olarak askı ile biraz yukarıya kaldırılabilir. Veya çok ince dudaklara sahip olabilirler, o zaman biraz kalınlaştırmak gerekebilir. En basit ve sağlıklı yöntem; dudak kenarlarına ve dudağın içine yağ dokusu veya doku kokteyli enjekte edilerek dudağı kalınlaştırmaktır. Bu enjeksiyon iki-üç kez tekrarlanırsa istenilen kalınlık elde edilir. Kalıcı dolgu maddelerine ise tamamen karşıyım. Hele silikon mahveder! Kesilerek yapılan yöntemlerden birisi; dudak içerisindeki kas dokularına şekil verilmesidir. İkincisi ise dışardan kesiyle yapılacak kalınlaştırmadır.

Zamanla dudak incelebilir mi?
55-60 yaşlarında, vücudumuzda ve yüzümüzde bazı dokular erimeye başlar. Kasların ve dokuların erimesi ile dudaklar da incelecektir. Hele sigara içenlerde durum daha vahimdir; sigara kolajeni bozar, elastikiyet kaybolur ve dokular erir. Ölen dokuya kendi canlı dokularını aşılamak en doğal yöntemdir. Bu kişilerde, asma yöntemleri veya dudak kenarından kesilerek fazla derinin çıkarılması faydalı olur! Bunun dışında yapılacak diğer kalıcı dolgu maddelerinin enjeksiyonu, büyük hezimetlere sebep olabilir.

YANLIŞ BOTOKS ÖLÜME BİLE GÖTÜREBİLİR
Ciltteki ince kırışıklıkları ameliyatsız gidermek mümkün mü?
Mümkündür, bunun için en uygunu da botokstur. Ameliyat zaten nüksediyor; gereksiz bir şey. Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre; botoks yaptıranların oranı son yıllarda yüzde 2 bin 700 artmış. Bu uygulamayı; anatomiyi ve kas fonksiyonlarını bilen, deneyim kazanmış kişiler yapmalı ve muhakkak FDA onaylı botoks kullanmalı. Bir toksin düşünün; o kadar ince ayarlar yapılmalı ki sadece o bölgedeki küçük kasa tesir etsin. Dozu iyi ayarlanmamış bir botoksun bir miligram fazlası ölüme bile sürükleyebilir, adeleler felç olabilir. Sahte ve ucuz botoks kullanan kişilerin bunu daima akılda tutması gerek. Amerika'da ölümler olmuş ve suçlular hapse konulmuştur. Ben kendime de botoks yaptırıyorum. Çok doğal duruyor. Kırışıklıklar ve lekeler için ise Fraxel lazer çok faydalı. Önce kendimde test ediyorum, sonra insanlara uyguluyorum.

MEME AMELİYATI İÇİN 18 YAŞINDA OLUNMALI
Estetik doktorlarının kapılarında 16-17 yaşında genç kızların dudak, meme, burun yaptırmak için beklediklerini görüyoruz. Sizce bu yaşlar erken değil mi?
16-17 yaşındaki hastanın kendi dokusu kullanılıyorsa zararlı değildir. Meme konusunda ise biraz dikkatli olmak gerekir. Kişinin erişkin olmasında veya en azından 18 yaşını doldurmasında fayda var. Ancak gelişimini tamamlamışsa, psikolojik olarak aşırı rahatsızlık duyuyorsa, aile de izin veriyorsa; 17 yaşında da yapılabilir. Memeleri aşırı büyük olanlarda duruş bozukluğu, sırt ve boyun ağrıları oluşur. Yurt dışında çok büyük memesi olan kişilerin ameliyatlarını devlet karşılıyor. Bu ameliyatlar estetik kapsamında görülmüyor.

DUDAK ÇEVRESİNE KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ
Dudak çevresindeki kırışıklıklar nasıl giderilebilir?
Kırışıklığın sebebini iyi anlayıp ona göre tedavi uygulamak gerekir. Kırışıklığın bir nedeni; derinin üst tabakasındaki kolajen yapının bozulması, diğeri de deri altındaki dokunun erimesidir. Bu bilgiler doğrultusunda tedavi, ikili yaklaşımla yapılmalı. Bunlar; derinin üst tabakasını soymak ya da eriyen dokunun yerine tekrar konması için deri altına mikro enjeksiyonla yağ dokusu vermektir.

DERİ SARKMAYA KARŞI SIKILAŞTIRILABİLİR
Ciltteki sarkmalardan ameliyatsız kurtulabilir miyiz?
Çok önemli bir sarkma yoksa 'thermage' ile deri sıkıştırılabilir. Amerika'da revaçta olan 'Thermo- Fraxel' uygulaması da yapılabilir. Bu yöntemlerle hem daha kaliteli bir deriye sahip olunuyor, hem ameliyat gereksinimi daha ileri yaşlara erteleniyor. Bunlara ilave olarak kesisiz asma yöntemleri ile kas, yanak, boyun, dudak asmaları yapılabilir.

BİZE ULAŞIN