Cerrah mı uzman mı tercih edilmeli?

Güzelleşmemizi sağlayacak doğru uzman nasıl bulunur, neştersiz güzellik için medikal estetik uzmanı yeterli mi, kim daha fazla güzelleştirir, kim daha fazla hata yapar? Estetik cerrahlar yanıtladı...

PROF. DR. EROL KIŞLAOĞLU
BAZI KİŞİLER SINIRI HER ZAMAN AŞIYOR
Öncelikle belirtmek isterim ki medikal estetik diye bir ihtisas dalı yok! Pratisyen hekimler; yetkisiz birtakım kişilerden kısa süreli bir kurs alarak kendilerine 'medikal estetik uzmanı' unvanını layık görmüş kişilerdir. Bu kişiler ancak pratisyen hekimlerin uygulayabilecekleri işlemleri yapabilirler.

İZLER KALABİLİR!
Neşterli ya da neştersiz estetik operasyon ve işlemleri yapabilmek için, beş yıl eğitim alarak estetik ve plastik cerrah olmak gerekir. Buradan yola çıkarak, bazı kişilerin sınırı her zaman aştıklarını düşünüyorum. Medikal estetik alanı, sadece tıp doktorlarının uygulama sahasıdır. Medikal estetik yaklaşımında klasik tıp bilgi ve birikimleri kullanılır; bu nedenle estetik her zaman, konusunda uzman hekimlerce yapılmalıdır. Medikal estetik doktorları ve uygulamalarının sayısında bir artış olmuş olabilir. Ancak estetik müdahaleler, bilinçli ve tecrübeli ellerce uygulandığı sürece etkili olur. Bilinçsiz uygulamalar sonucunda ciltte ve vücutta, cerrahi operasyon ile düzeltilmesi gerekebilecek izler kalabilir. Hatta estetik operasyonlar; uygulama sahaları için gerekli hijyenik ortamların oluşturulmadığı durumlarda yapılırsa, hasta için daha kötü sonuçlarla karşılaşılması da muhtemeldir.

PROF. DR. İSMAİL KURAN
'MEDİKAL ESTETİK UZMANLIĞI ' BELGESİ ALMIŞ TEK BİR KİŞİ YOK!
Deri, yumuşak ve iskelet doku anatomisi, bunların yaşlanma süreçleri ve tedavileri ile ilgili konuların gerçek anlamda öğrenildiği branşlar; plastik cerrahi ve dermatolojidir. Bunun dışında, kendini medikal estetikçi olarak tanıtanlar; bu alanlara ilgi duyanlardır. Bu kişiler arasında pratisyen hekimler, radyologlar, anestezi uzmanları, fizik tedaviciler ve birçok branştan kişilere rastlanabilir. Bu kişilerin büyük bir bölümünü, son yıllarda estetik konusuna artan ilgi yüzünden kendine ticari bir alan yaratmak isteyenler oluşturuyor. Bu anlamda bir kavram karmaşası da oluşmuş durumda. Plastik cerrahlara estetisyen denebiliyor, birçok branştan kişi kendini medikal estetik uzmanı olarak tanıtıyor, vatandaş ise medikal estetik uzmanını plastik cerrah sanabiliyor. Türkiye'de Sağlık Bakanlığından 'Medikal Estetik Uzmanlığı' belgesi almış tek bir kişi yok! Çünkü böyle bir uzmanlık yok. Medikal estetik sertifikaları almış doktorlar görebilirsiniz sadece.

TERS TEPER
Bu kadar gelişigüzel, gerekli eğitimden yoksun uygulamalar, bir süre sonra ters tepebilir. Benim önerim; estetik bir müdahale için öncelikle plastik cerrah ve dermatologların tercih edilmesidir.

OP. DR. OSMAN ŞENEL
BİZ CERRAHLAR DA NEŞTER KULLANMADAN GÜZELLEŞTİREBİLİYORUZ
Estetikle ilgilenecek doktorların; teknolojiye hakim, uygulanacak teknikler konusunda yeterli eğitimi almış, tedavi ile güzelleştirilecek bölgenin doğru analizini yapacak bilgi ve birikime sahip olması gerekir. Estetik cerrahi ile uğraşan plastik cerrahlar; tıp fakültesi sonrası, tüm doktorların girdiği sınavda başarılı olarak, az sayıda doktorun kabul edildiği 'Estetik ve Plastik Cerrahi' bölümlerinde altı sene daha eğitim görürler. Bu eğitim sonrasında başarılı olan doktorlar, 'Estetik ve plastik cerrahi uzmanı' olmaya hak kazanırlar. Günümüzde estetik ve plastik cerrahların estetikle uğraşanları, sadece ameliyat yaparak değil; neştersiz güzelleşme konusunda da bilgi ve deneyime sahipler. Çünkü tüm dünyada olduğu gibi ameliyatlı ve ameliyatsız teknikler daha iyi sonuç almak için bir arada ya da tek tek kullanılıyor. 'Medikal estetik' hekimler çoğunlukla pratisyen doktorların çeşitli kısa süreli seminerler sonrası sertifika aldıkları bir alandır. Bir uzmanlık değildir.

İNANMAYIN!
Benim için hasta zarar görmediği, hayal kırıklığına uğramadığı, kandırılmadığı sürece; Sağlık Bakanlığı'nın izin verdiği tüm hekimler istedikleri şekilde doktorluk yapabilirler. Ama hastaların doktor seçiminde dikkatli olmaları, mucizevi vaatlere inanmamaları; tedavi sonrası hayal kırıklıklarının önüne geçer.

BİZE ULAŞIN