Mantık evlilikleri kadınları şişmanlatıyor

Mantık evliliği yapan E., fazla kilolarını bir türlü veremiyor. Bunun bilinçaltındaki nedeni; eşiyle ilişkisindeki sorunun kilodan kaynaklandığını düşünüp esas sorunu görmezden gelmesi

Psikolog Zaza Yurtsever, kilo verememenin altında yatabilecek psikolojik durumları, üç hastasının yaşadıklarını anlatarak gözler önüne seriyor. Yurtsever, bu öykülerden ilkinde; bir işkadını olan hastasının ruh dünyasını ve bilinçaltına attıkları nedeniyle nasıl kilo veremediği şöyle anlatıyor:

KOCASI DA MUTSUZ
"E.'nin iki çocuğu ve başarılı gibi görünen bir evliliği var. İşi nedeniyle sıkça yurt dışına gitmesi yüzünden ailesine karşı suçluluk duysa da, işten aldığı doyum onu mutlu ediyor. E., hamileyken 15 kilo alıyor ve 85 kiloya çıkıyor. Doğumdan sonra da bu kiloları veremiyor. Diyetisyene gidiyor, verilen programları uyguluyor ve kısa sürede kilo veriyor. Eşinden aldığı iltifatlardan ötürü de kendisini mutlu hissediyor. İstediği kiloya indindiğinde, tekrar normal yemeye başlıyor fakat yaptığı radikal diyetten dolayı, yemekle ilişkisi bozulduğu için, çok daha fazla yiyip kısa zamanda 83 kiloya çıkıyor. Bu arada kocasının hoşnutsuzluğunu, kendisini eskisi gibi arzulamadığını da fark ediyor çünkü kocası ona zaman zaman kilolarını hatırlatıyor.

KOCASINA AŞIK DEĞİL
E., kocasını kaybedebileceğini düşünüp kafasında kıskançlık senaryoları yaratıyor, evde kavgalar başlıyor, işindeki performansı düşüyor. Bu arada E.'nin, evlenmeden önce zor bir aşk ilişkisi yaşadığını ve bir daha kimseye kapılmayacağına dair kendisine söz verdiğini, sonra eşiyle tanıştığını ve genç adamın kadına aşık olduğunu görüyoruz. E.' de eşini beğeniyor ve ilişkiye 'Evet' diyor ama aşık olmadığı için içsel gerilimleri sürüyor. İçinden bir ses ona evlenip çocuk yapması gerektiğini söylerken, bir diğer ses de bu adama aşık olmadığını söylüyor. İdeal görünen bu çiftin, dışarıdan görünmeyen bir sorunu var; E., kocasıyla yaşadığı cinsellikten keyif almamaya başlıyor. Cinselliği istenmeyen bir görev olarak yerine getirmeye devam ediyor. E.'nin kilolarından sağladığı kazanç da bilinçaltı düzeyinde burada yatıyor."

VAKA ÇÖZÜMLEMESİ

Bilinçaltı düzeyinde E.'nin; kiloları, diğer insanlarla rekabete geçmesini engelliyor. Olumsuz duyguları yemekle bastırıyor, kilolarıyla güçlü bir görünüm sergiliyor. İlişkideki sorunların kilodan kaynaklandığını düşünerek gerçek sorunu görmezden geliyor. Zayıfladığında karşı cinsin kendisini cinsel bir nesne olarak görmesinden de korkuyor. Bu yüzden de zayıflayamıyor.


BİZE ULAŞIN