Siyatik ağrısı nasıl geçer?

Siyatik ağrım hep olurdu ve sonra geçerdi ama bu sefer bir aydır hiç geçmedi. Ne yapmalıyım? P.L./Bolu
Siyatik, bacaktaki siyatik sinir boyunda gelişen şiddetli ağrıdır. Ağrı belden kalçaya, hatta ayak topuğuna kadar yayılabilir. Fıtık gibi bel problemlerine bağlı olarak gelişebilir. Çoğu zaman birkaç hafta içinde kendiliğinden geçse de, bazen bacakta his veya güç kaybı yaratır.

KASLARI GÜÇLENDİRİN
Hastalık fizik tedavi, ilaçlar ve enjeksiyonlarla tedavi edilebiliyor ancak hastaların bir kısmında ameliyat ihtiyacı doğabiliyor. Sıcak-soğuk kompresler ve ağrılı döneme özel esneme hareketlerinden fayda görebilirsiniz. Ağrısız dönemde özellikle karın ve bel kaslarını güçlendirmelisiniz. Yapılan bir çalışmada; erkeklerde, sigara içenlerde, ileri yaşlarda ve duygusal stres altında olanlarda, siyatik ağrısının daha şiddetli geliştiği ve daha zor iyileştiği gösterildi. Ayrıca kilo fazlalığı, uzun saatler boyunca oturmak, şeker hastalığı da risk faktörleri arasındadır. Ağrılar 5-6 hafta geçmezse, uzmana başvurun.

KOAH HASTALARINA EGZERSİZ REHBERİ

47 yaşındayım ve 2 yıldır KOAH hastasıyım. Nefesim tıkanır diye egzersiz yapmaya korkuyorum, merdiven bile inip çıkmıyorum. Ne önerirsiniz? A.C./Diyarbakır

Kronik akciğer hastaları, zaten nefes alıp vermede zorlandıkları için egzersizden uzak durabilirler. Amerika'da Cleaveland Clinic bu konuda bir rehber hazırladı:
1. Yürüyüş, bisiklet veya su jimnastiği gibi aerobik bir aktivite yapın.
2. 5 dakikalık bir ısınma ve 10 dakikalık soğuma, nefes kontrolünü kolaylaştıracaktır.
3. Aerobik aktiviteye başlarken veya bitirirken, esneme ve hafif güçlendirme egzersizleri yapın.
4. Burnunuzdan nefes alın ve dudaklarınızı çok az aralayarak ağızdan nefes verin. İki saniyede nefes alın, dört saniyede verin. Merdiven çıkarken, nefes verdiğinizde adım atın.
5. Nefes darlığı çekerseniz, 2-3 dakika dinlenin. Egzersizin şiddetini kademeli olarak artırın ve başlamadan mutlaka hekiminize danışın.

MS tedavisine destek yöntemler

8 yıldır çok hafif seyreden MS'im var. Acaba hangi vitaminler ve antioksidanlar bana iyi gelir? S.L./Kahramanmaraş

Multiple Skleroz (MS), sinir sisteminde bağışıklığın aşırı çalışmasına bağlı gelişen ciddi bir hastalıktır. Vücutta güç ve his kaybı ile görme problemleri gelişebilir. Bu hastalığın kesin tedavisi olmasa da, hastalığın ilerlemesini ve atak yapmasını azaltan bazı ilaç tedavileri mevcuttur. Hekiminize danışarak bunlara ek olarak Evening Primrose Oil, D vitamini, Coenzim Q10, magnezyum, gingko biloba, selenyum, glutathion peroksidaz gibi destekleri de dönem dönem kullanabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN