Genital siğilin bulaşma riski yüksektir

Cinsel temas sonucu bulaşan genital siğiller, bulaştıktan sonra hemen belirti vermeyebilir ve kuluçka dönemleri uzun sürebilir. Çok sıkı bir takip gerektirirler

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; siğillerden korunma yollarını anlattı:
Siğiller; HPV diye bilinen virüs grubunun yaptığı bir deri hastalığıdır. Genellikle deri rengindedirler fakat koyu renkte de olabilirler.

NEDENİ STRES VE SIKI DİYET
Siğiller herkese bulaşmaz, bulaşsa bile virüs üremez. Deri bütünlüğünün bozulması ve bağışıklık sisteminin bozuk olması, bu enfeksiyonun yerleşmesine neden olur.
Stres, sıkı diyet, düzensiz beslenme; bağışıklık sistemini etkileyerek siğilleri tetikler. Deride bulunan yaralar virüsün içeriye girmesini kolaylaştırır. Havuz, sauna ve spor salonları da siğillerin bulaşma yerleridir.
Genital siğillerin bulaşma riskleri yüksektir. Genital siğiller, bulaştıktan sonra hemen belirti vermez. Kuluçka dönemi aylarca sürebilir. Genellikle cinsel temas yoluyla bulaşırlar ve çok sıkı takip gerektirirler.
Hastalık ilaç, kriyoterapi, elektrokoterizasyon ve lazer yöntemi ile tedavi edilmektedir.

ELERDE SIK GÖRÜLÜR
Siğiller ellerde, parmak çevresinde sık görülmektedir. Tek bulunabildikleri gibi, koparma sonrası sayılarında artış olabilir. Özellikle tırnak yeme alışkanlığı olarlarda, tüm tırnak çevrelerine yayılabilir. Erkeklerde sakal bölgesi, kadınlarda bacak bölgesi de sık görülen yerler arasındadır.
Ayak tabanına yerleşen siğiller ise genellikle deri yüzeyinden aşağıya doğru inmektedir. Bu yüzden baskıya neden olup ağrı yaparlar.

BİZE ULAŞIN