Morbid obez ameliyatı

Vücut kitle indeksi 40'ın üzerinde olan ve altı ay diyet yapmalarına rağmen kilo veremeyenlere morbid obez deniyor. Prof. Dr. Yerdel, cerrahi yöntemle bu hastaların ömürlerinin yüzde 40 uzadığını söylüyor

Pazar 29.10.2012
Güncelleme: Pazartesi 29.10.2012
ABONE OL
Sıkı bir diyet ve sporla kilo vermek bazıları için boş bir çaba... Prof. Dr. Mehmet Ali Yerdel, morbid obez denilen bu hastalara uygulanan obezite cerrahisiyle ilgili sorularımızı yanıtladı:
Morbid obezler kimlerdir? Zayıflamazsa ölüm riski taşıyan insanlar mı?
'Çok kilo aldım, giydiklerim yakışmıyor' durumu ile morbid obezite ayrı şeyler. Morbid obezite, Vücut Kitle İndeksi'nin (VKİ) 40'ın üstünde olması demek. Bir de VKİ'si 35 ile 40 arası olan ama aşırı şişmanlığa bağlı yan etkilerin ortaya çıkmış olduğu kişileri de morbid obez olarak kabul ediyoruz. Yoksa "Bu ay beş kilo aldım, belimde yağ birikti" tarzı estetik kaygı oluşturan hafif ya da orta düzey şişmanlık durumları kapsamımız dışında kalıyor. Morbid obez hastaları çok genç yaşlardadır. Çünkü ne yazık ki 70-80 yaşlarına kadar yaşayamıyorlar. Amerika'da 10 milyon morbid obez var ve yılda yaklaşık 300 bin kişi buna bağlı nedenlerle hayatını kaybediyor. Bu rakam sigaraya bağlı ölümlerle yarışacak düzeyde.
Türkiye'de çok fazla morbid obez var mı?
Malesef çok iç açıcı değil; rakamlar Batı toplumlarındakine yaklaşmakta olduğumuzu gösteriyor. Ülkemizde şişmanlık cerrahisi ile ilgili ciddi bir yanlış algılama var. Genellikle cerrahi tedavi çok tehlikeli ve son çare olarak algılanıyor. Halbuki ne konuşulduğu gibi çok tehlikeli ne de son çare. Deneyimli ekiplerce yapıldığı takdirde makul riski olan ve son çare yerine 'yegane' çare diyebileceğimiz hayati bir girişim.

KALICI OLMUYOR
Bu kişilerin diyetle zayıflamaları imkansız mı?
Bilimsel verilere ve yaşam pratiğine baktığımızda; diyetle kilo vermeleri mümkün olmuyor. 100 morbid obez hastasından ancak iki tanesi diyetle kilo verebiliyor ama o da kalıcı olmuyor. Mühim olan bu kilo kaybının kalıcı olmasıdır. Morbid obezite; diyet, egzersiz ve psikolojik desteğe karşın giderilmesi zor bir şişmanlık.

PSİKİYATRİST GÖRMEDEN ASLA KARAR VERMEM!
Ameliyat olmak için gelen hastayı ayrıntılı bir muayeneden geçiriyoruz. Örneğin; ileri kalp hastalığı veya akciğer problemi olan bir hasta ameliyat olamaz.

HİPOTROİDİ VAR MI?
Endokrinoloji, kardiyoloji ve akciğer hastalıkları uzmanları ile birlikte çalışıyoruz. Endokrinolog, hipotiroidi gibi hormon hastalıklarına bağlı bir şişmanlığın olup olmadığına bakıyor. Kardiolog, eforlu EKG isteyebiliyor. Akciğer uzmanı ise solunum testleri yapıyor.
Hastalar psikiyatrik muayeneden de geçiriliyor. Nasıl bir ameliyat olduğunu, ameliyat sonrası kendilerini nelerin beklediğini tam olarak anlamaları gerekiyor. Ciddi bir psikiyatrik hastalığın ya da yeme bozukluğunun olmadığını netleştirmemiz şart.