Varis için en önemli dört risk

47 yaşındayım ve varislerle savaşıyorum. 15 yıldır sigara içiyorum. Sigarayı bırakmamın yararı olur mu? T.B./Ağrı

Bacaklardaki kanı kalbe taşıyan toplardamarlarda, kanın geri dönüşünü engellemek üzere kapakçıklar bulunur. Bu kapakçıkların zayıflamasıyla; kan bacaklarda birikir ve damarlar genişler. İşte bu soruna varis diyoruz.

AT KESTANESİ KREMİ
Varis sadece estetik bir şikayet değildir; şiddetli ağrı ve hareket kısıtlaması yaratabilir. Amerikan Kalp Birliği'nin 20 yıl boyunca takip ettiği, 45 bin kişilik bir çalışmaya göre; sigara, diyabet, yüksek kan basıncı ve kolesterol, varislere davetiye çıkarıyor. Hatta varis şikayeti olanların yüzde 96'sında bu dört riskten en az biri bulunuyor. Sigarayı bıraktığınızda varis riskiniz üç kat azalıyor. Bu risklere obeziteyi de ekleyebilirsiniz. Gününüzü oturarak veya ayakta geçiriyorsanız da riskiniz yüksektir. Dolayısıyla bu riskleri kontrol altına alın. Varis çorabı ve lazer tedavisinden de faydalanabilirsiniz. At kestanesi kremleri de iyi gelebilir.

Gebelikte idrar kaçırmaya karşı...

Ben dört aylık hamileyim ama şu sıralar idrarımı kaçırmaya başladım. Bu sorunumun kaynağı ne olabilir ve buna karşı hangi önlemler alınabilir? M.Y./İstanbul

İdrar kaçırma her dört kadından birini etkileyen önemli bir sorundur. Hamilelik döneminde ise bu oran yüzde 75'lere kadar çıkabiliyor. Yaklaşık 850 kadını takip eden yeni bir çalışmaya göre; hamileliğin 20-36'ıncı haftalarında, yani ikinci üç aylık dönemde, yapacağınız pelvik çalışmalarla idrar kaçırma riskinizi azaltabilirsiniz. Kegel olarak da bilinen bu egzersizler; hem idrar kanalını, hem de vajina açıklığını kontrol eden pelvik kaslar için öneriliyor. Bu egzersizleri boş mesaneyle yapmanız ve tüm pelvik bölgeyi içeren şekilde uygulamanız önemli. Bir uzmanla birlikte egzersizleri doğru yapıp yapmadığınızı da kontrol etmelisiniz.

Cildinizi kışa hazırlayın

Kış aylarında cildim aşırı kuruyor ve pul pul dökülüyor. Bana ne yapmamı önerirsiniz? S.L./Kahramanmaraş

Öncelikle akne, egzema, kılcal damar gibi problemler için bir uzmana danışın. Kış aylarında yağ bazlı nemlendiriciler (çuha çiçeği yağı, badem yağı veya mineral yağlar içerebilir) ya da ciltte nemi hapseden gliserin veya alfa-hidroksi asit içeren ürünlere yönelebilirsiniz. Ekstra nem için; bir miktar zeytinyağı ile ezilmiş domatesi cildinize sürün ve 10 dakika bekletin. Bol su için, aşırı sıcak duş almayın. Temizleyici sütler ve tahriş etmeyen peeling'leri seçin. Bu arada güneş koruma faktörlü kremleri kışın da kullanmanız gerektiğini unutmayın!

BİZE ULAŞIN