Tatlı bağımlısına mide by-pass'ı

Prof. Dr. Yerdel; obezite cerrahisinde kelepçe ve mide balonu operasyonlarının artık modasının geçtiğini açıkladı. Tüp mide ve mide by-pass'ının daha etkili olduğunu belirten Yerdel, bu iki yöntemle kalıcı kilo kaybının mümkün olacağını söylüyor

Prof. Dr. Mehmet Ali Yerdel obezite cerrahisinde modası geçen ve etkili olan yöntemleri anlattı:

MİDE BALONU TAM BİR BALON
Mide balonu operasyonu, morbid obeziteyi ortadan kaldıramıyor. Zaten söylendiği gibi ameliyat da değil! Bu yöntemde; endoskopi yolu ile hastanın midesinin içine yumruk büyüklüğünde bir balon konularak gıda alımı kısıtlanıyor. Kolay ve makul riskleri olan bir girişimdir fakat hastalar sadece 7-8 kilo verebiliyor. Bu arada balonlar rahatsızlık hissi yaratabiliyor. Bu nedenle ameliyat öncesinde hastaya biraz kilo verdirebilmek amacı ile kullanılıyor.

KELEPÇE AMELİYATININ POPÜLARİTESİ ARTIK BİTTİ
Halk arasında 'kelepçe' yöntemi olarak bilinen operasyonda; mide girişine laparoskopik bir işlemle, şişirilebilir bir bant takılıyor. Artık popülaritesini hızla kaybeden bu yöntem ilkel bir girişim olarak görülüyor. Gıda alınımını kısıtlayarak etkili olan operasyonun olumlu tarafı çok az risk taşımasıdır. 15 yıl önce ilk uygulandığında ortaya çıkan olumlu hava, son 10 yıldır farklı bir boyut kazandı. Belçikalı cerrahların; 12 yıllık takiplerinde, yüzde 50 oranında bir başarısızlığın olduğunu bildirmeleri, tekniğe olan güveni sarstı. 12 yıllık takip neticesinde; ameliyat sonrasındaki kilo kaybının uzun süre devam etmediği, hastaların tekrar kilo aldıkları gözlendi. İkincisi ise bantlar yüzde 40'lara varan komplikasyonlara yol açıyor.

MİDE BY-PASS'I ALTIN STANDART
Mide by-pass'ı kilo kaybettirmedeki başarısı ve kilo kaybının kalıcı olması açısından en etkili yöntem. Riski de makul seviyede. Teknik olarak komplike bir girişim ve ileri laparoskopi deneyimi olan ve kendini bu konuya adamış ekiplerce yapılması gereken bir ameliyat.

TÜP MİDE ÇOK KOLAY VE ETKİLİ OLUYOR
Tüp mide ameliyatı; mideyi ince uzun bir tüpe çevirdiğimiz bir laparoskopik girişimdir. Midenin hatırı sayılır bölümünü kesip çıkarttığımızdan, gıda alımı kısıtlanır. Teknik açıdan da kolay olan bu yöntem yaklaşık olarak bir saat sürüyor. Tüp mide ameliyatından beş yıl sonra hastaların, yeniden kilo alma oranı yüzde 20, cerrahi ölümcül risk ise binde 4 civarında. Bu yöntem mide by-pass'ına yakın bir düzeyde etkilidir

BİZE ULAŞIN