Bu ameliyat aslında mutluluk aşısı!

Prof. Dr. Mehmet Ali Yerdel, morbid obezite ameliyatlarının ardından hastaların kendilerini mutluluk aşısı yaptırmış gibi hissettiklerini söyleyerek "En önemlisi de hastaların ömürleri 15 yıl uzuyor" diyor

Doğru hasta seçimi ve doğru teknikle yapılan obezite ameliyatları, fazla kilolar yüzünden kabusa dönen hayatları pembe bir rüyaya çevirebilir mi? Prof. Dr. Mehmet Ali Yerdel; tıp dünyasında hâlâ tartışılan, eleştirilen ve kafalarda soru işareti yaratan ameliyatlar hakkında bilgi verdi ve hastaların hayatlarında yaşanan değişimleri anlattı:

BASINÇ ÇORAPLARI
Pek çok ameliyattan önce hastalardan özellikle kilo vermeleri isteniyor. Bu ameliyata girenlerin aşırı şişman olmaları risk taşımıyor mu peki?
Her şeyden önce aşırı kilolu olmak; bacak toplardamarlarının içinde pıhtı oluşması olarak tanımlayabileceğimiz ve çok korktuğumuz bir duruma olan yatkınlığı artırıyor. Genel anestezi yapılması da ayrı bir risk faktörüdür. Ancak bu konuda iyi bir haberimiz de var. Elimizdeki 'heparin' adlı bir ilacın dikkatli bir biçimde kullanılmasıyla ve bacaklara direkt olarak uygulanan özel basınç çorapları sayesinde, bu pıhtı oluşumu riski çok ciddi biçimde azalıyor. Ayrıca ekibin deneyimli olması da riski anlamlı derecede düşürüyor. Ameliyat süresinin kısa tutulması ve hastaların bir an önce ayağa kaldırılıp yürütülmeleri de riskin azaltılması açısından büyük önem taşıyor. Açıkcası bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 600 olguda henüz bir pıhtı sorunu ile karşılaşmadık.
Ameliyatlara özel başka riskler var mı?
Önemle bilinmesi gereken konu şu; morbid obezitenin kendisi de ölümcül bir hastalıktır ve bu nedenle tedavide uygulanan girişimlere ait kâr-zarar oranının hastalar tarafından iyi anlaşılması gerekmektedir. Ameliyattan önce karşılaşılabilecek bütün riskler hasta ile en ince ayrıntılarına kadar paylaşılamalıdır. Morbid obezite hayati bir problem olduğundan, hastanın ameliyat olarak aldığı risk son derece kabul edilebilir bir düzeydedir. Erken dönemde en çok korkulan komplikasyonlar; kesilme ve kapatılma hatlarından kanama ve kaçak olmasıdır. Bunların oluşmasını engellemek için ne kadar çaba harcansa da, yine de yüzde 1-2 oranında bunun gibi durumlar yaşanabiliyor. Aslında bu kesinlikle bir hata değil tamamen komplikasyondur. Ameliyat sonrası bu durumlar oluşsa bile, mühim olan sorunu erken dönemde fark etmek ve gereken düzeltici müdahaleleri anında yapmaktır.

SARKMALARA KARŞI ESTETİK CERRAHİ

Ameliyat sonrasında aşırı kilo verilmesine bağlı olarak cilt sarkmaları olabilir. Bu durumda devreye estetik cerrahi giriyor. Yani aslında süreç ameliyat olmakla bitmiyor. Hem diyet desteğinin yapılması hem de ortaya çıkabilecek problemlerin erken fark edilip tedavi edilmesi gerekiyor.

BİZE ULAŞIN